Buchvald: Že vyrábame len dva druhy piva? Je to naša cesta

Buchvald - majiteľ pivovaru Peter Novotný.

Pivovarnícky rok ubehol ako voda. V mnohých smeroch bol podobný ako tie predchádzajúce, našli sa však aj nové momenty a výzvy. Portál oPive.sk sa opäť rozhodol usporiadať pravidelnú koncoročnú anketu, v ktorej spovedáme pivovarníkov zo Slovenska. Dnes sa za uplynulým rokom obzerá konateľ spoločnosti a hlavný sládek pivovaru Buchvald Peter Novotný.

Ako hodnotíte uplynulý rok 2019? Čím bol pre vás iný?

Rok hodnotíme v pivovare veľmi dobre, nenapadá ma nič v čom bol iný. Čo sa týka pivovaru všetko bežalo tak ako sme si naplánovali a predstavovali.

Čo by ste označili za pivovarnícku udalosť roka?

Ja osobne nemám žiadnu udalosť, ktorú by som nazval udalosťou roka. Ale veľmi sa mi páčila akcia Pezinok pije pivo. Ak to mám povedať, bol som prekvapený, že v mekke vína bola perfektne zorganizovaná akcia, kde sa čapovalo len pivo, veľa značiek a druhov, prišlo plno ľudí, ktorí sa skvele zabávali. Jednoducho páčila sa mi spomínaná akcia.

Ktorý konkurenčný pivovar vás pozitívne zaujal?

Myslím si, že medzi minipivovarmi hovoriť o konkurencii je smiešne, alebo jemnejšie úsmevné. Možno pri rozbehu si troška konkurujú, ale ak si zákazník nájde svoju značku a obľúbi si dané pivo, tak nemôžeme hovoriť o konkurencii. Ak ten pivovar vyrobí neviem cca 600 hektolitrov, tak koľko zásobuje prevádzok?

Ak má dobrých odberateľov, je to pár prevádzok, vytvorí si osobný vzťah, a keď dodrží svoju počiatočnú kvalitu nemá dôvod sa obávať nejakej konkurencie. No a pre nás ja naozaj nevidím žiaden konkurenčný minipivovar. My vyrábame len dva druhy spodne kvaseného piva, 12ku a 10ku. Poznáte ešte takýto pivovar? Možno pre vašu čitateľskú obec nuda, no pre nás je to naša cesta, naša filozofia.

S akými plánmi vstupujete do nového roka?

My sme museli v decembri odstaviť proces varenia piva, pretože potrebujeme prerobiť a úplne zautomatizovať chladenie ľadovej vody, čiže časť technológie. Robíme to preto, pretože očakávame nárast výroby v novom roku, takže to sú naše plány.

Snímka: Pivovar Buchvald