Budapešť, tak ako aj každé iné veľké európske veľkomesto, ponúka množstvo pivných zážitkov a „zašívarní“. Dopredu píšem, že za jeden deň je nemožné všetky navštíviť a ani to nebolo našim cieľom. Aj keď ocitnúť sa na nejakom domácom festivale minipivovarov môže byť veľkým zážitkom. Za tých niekoľko hodín sme stihli tieto šenky:
Ako prvý navštevujeme podnik s názvom Jónás Kézműves Sörház. Nachádza sa na námestí Fővám pri nábreží Dunaja. Ideálna zastávka, ak letíte z Budapešti a neprišli ste autom. Otvorené majú ako jedni z mála už pred obedom a spoje na letisko pravidelne premávajú len niekoľko metrov odtiaľto.
Tento lokál je vlajkovou loďou budapeštianskeho pivovaru Reketye, ale samozrejme tu nájdete aj pivá z iných pivovarov. Ukrytý je na rohu galérie Mézeskalácsváros (najprv sme si mysleli, že ide o plaváreň), ale ak „vymáknete“ pekné počasie, dá sa sedieť vonku, kde si užijete pekný výhľad. Objednáva sa iba pri bare, ale komunikatívny personál s výberom ochotne poradí, poprípade dá aj čo-to ochutnať. Načapovali nám tieto miestne dobroty:
L.A.B. od Reketye
Malo sa jednať o gose – môj obľúbený pivný štýl – ale toto bola kyselina z autobatérie z kamiónu. Napodiv ľahké pivo takmer bez chmeľového tela. Farbou a konzistenciou pripomína staroveké limonády Maratónka. Na záver iba jemne cítiť slanosť, ale napríklad aj žltý melón. Prudko osviežujúca vec.
Can on ballz od Reketye / Dogma brewery
Maďarsko – srbská kooperácia. Silne nachmelená a aromatická IPA. Výrazná, mierne sladká, nie až tak horká chuť za ovocnými chmeľmi a citrusmi. Ľahulinko bylinná s hustou konzistenciou.
Mr. Flakes od Reketye
Oproti predošlému kúsku sa jedná o APU, ale cítiť rovnaké sladové telo. Tu však boli použité chmele Idaho 7, Simcoe a Citra s pridaním ovsených, pšeničných a jačmenných vločiek. Tiež silne aromatická, menej sladká, suchšia a viac piteľnejšia.
Ďalšiu zastávku sme mali v First craft beer & BBQ. Podnik v zašitej uličke v VII. obvode. 20 píp, ako n°1 na čape Krušovice svetlé pobavilo, ale inak celkom pestrý výber. Namiesto podpivníkov dostenete obrúsky. Z tunajších špecialít sme ochutnali:
FIRST Birthday HopCake od FIRST the craft beer co.
Lokálna značka a ich 7,7 % double IPA. Sladko-horká, až ovocná, vôbec necítiť vysokú voltáž. Svieži, ovocný a citrusový nábeh na bolehlav.
FIRST BDPST Beerfest IPA od FIRST the craft beer co.
Už nie až tak alkoholické dvojča. Aj keď ide iba o „IPU“, veľká podobnosť s „chmeľovým koláčom“. Dobrá, ale omnoho chaotickejšia a neusporiadaná.
Posledná pľac, ktorý sme stihli navštíviť, bola neďaleká pivnička Léhűtő. Najviac pank z dnešných podnikov. Vo vnútri sa sedí sa na vreciach od sladov. Ukecaná obsluha za barom, ktorá vám predá akékoľvek pivo si vymyslíte. K nám sa dostali:
Berlin Callin‘ od Fehér nyúl
Ďalší miestny, doteraz pre nás absolútne neznámy pivovar. Ananásovo – rakytníkový triapolpercentný džúsik v štýle Berliner weisse. Malinovka nielen chuťou, ale aj farbou. Fajná svieža kyslosť, ktorá preberie aj mŕtveho. Na konci cítiť orechy?
Son of a bitch od Hara’punk
Pre zmenu 8.2 % double IPA od ďalšieho lokálneho producenta navarená v štýle „ nasypte tam čo najviac chmeľu“. A je to vážne chmeľový death metal. Názov by sedel. Husté, silné a horké pivo, po ktorého dopití ostáva horkosť ešte dlho na podnebí a jazyku.
Pivá vo všetkých troch podnikoch boli podávané v pohároch na limonády.
PS: Nejaký ten výber maďarských remeselných pív nájdete už aj v bežných potravinách.
Text a snímky: Adrik