Pivovar Eliáš: Otca naučili variť pivo vo Francúzsku. Jeho sen plní u nás

Pivovar Eliáš - etikety a ponuka

Pivovar Eliáš. Tak sa volá nový prírastok na slovenskej pivnej mape. Nájdete ho v obci Podkylava v okrese Myjava a nesie so sebou zaujímavý príbeh, ktorý je v mnohom inšpiratívny.

Ušľachtilý nápoj

„Pivo je na celom svete považované za ušľachtilý spoločenský nápoj, bez ohľadu na politický režim,“ začína rozprávanie pre portál oPive.sk Vojtech Tĺčik, majiteľ Pivovaru Eliáš. Dobový kontext nespomína len tak. 

„Moji rodičia odišli v roku 1920 za prácou do Francúzska, pracovali na veľkostatku v regióne Senlis, v obci Clea Cramosy u veľkostatkára Lea Kleia,“ približuje majiteľ pivovaru. Odchody do Francúzska v tom čase neboli výnimočné. 

Historické štatistiky dokazujú, že v rokoch 1920 až 1939 odišlo z Československa za prácou do Francúzska asi 80-tisíc ľudí. Medzi nimi boli aj traja bratia Eliáš, Ľudovít, Dominik a sestry Otília, Justína a Júlia. 

Belgický sládok

Statkár mal viacero fariem nielen vo Francúzsku, ale aj v Belgicku. Práve tam sa „zaľúbil“ do zlatistého moku. Nezostalo len pri tomto očarení. Aj za prispenia troch Slovákov sa majiteľ rozhodol založiť si pivný bar. Rekonštruoval jednu časť farmy a zakúpil pivovarnícku technológiu. 

Kým prvú várku uvaril majiteľ Klei sám, neskôr najal skúseného sládka z Belgicka. Práve ten zaúčal aj troch Slovákov. Pivo spočiatku varili pre okoloidúcich kočišov a cyklistov. Začínali s pšeničnými vrchne kvasenými pivami nižšej stupňovitosti, neskôr k nim pribudli aj ležiaky. 

Pivovar sa rýchlo ujal a tamojšiu reštauráciu museli rozširovať. Zaujímavosťou bolo to, že obyvatelia obce mali kľúče od skladu a svojpomocne sa obsluhovali.

Pivovar Eliáš - dizajn

Vojtech Tĺčik je hrdý na rodinnú históriu a v jej šľapajách sa rozhodol kráčať už v roku 2006, kedy založil penzión s názvom Adam. „Ja som sa rozhodol v tomto pokračovať už na Slovensku. To bol prvý dôvod. Naša spoločnosť má regionálny rozmer poľnohospodárskej prvovýrobe, v čistej ekologickej výrobe v okrese Myjava, chove dobytka, pestovanie ovocia, ktoré finalizuje cez vlastný Agrpenzión Adam,“ vysvetľuje.

Ďalšie plány

Historická previazanosť bol jeden dôvod, druhý bol o čosi prozaickejší. „K teľacím steakom a dobrému teľaciemu gulášu patrí aj pivko a toto je druhý dôvod prečo pivo,“ hovorí s úsmevom majiteľ pivovaru.

A čo bolo najťažšie na otvorení pivovaru? „Vyhovieť a naplniť potravinársku legislatívu, potrebnú pre otvorenie výrobne piva. Uznávame to, lebo sme ochrancovia čistého životného prostredia,“ vysvetľuje.

Pivovar Eliáš disponuje tisíclitrovou varňou. Sládkom je Dušan Straka. V základnej ponuke budú tri druhy tradičných francúzskych a belgických pív a dva druhy ležiakov. Pivo bude na trh dodávané vo fľašiach i sudoch. „ Pivko bude „jedinečné“ a preto pôjde do „jedinečných predajní a penziónov“, v darčekovom balení 0,35 a 0,75 litra v sklených fľašiach a tiež v sudoch 10-, 15- a 30-litrových,“ prezrádza majiteľ.

A aké má s pivovarom ďalšie plány? „Náš talentovaný sládek, študent SPU v Nitre je veľkým inovátorom a genetika to potvrdzuje. Možno to budú pivné kúpele, možno pivo len z vlastných slovenských surovín pre cyklistov a športovcov,“ uzatvára rozprávanie Vojtech Tĺčik z pivovaru Eliáš.

Snímky: Michal Staško Designer

Prečítajte si aj

16 čísel, ktoré hovoria veľa o slovenskom pive