České občianske združenie První pivní extraliga si otestovalo slovenské ležiaky, ktoré sú bežne dostupné v obchode. O jeho výsledkoch napísal na stránku združenia Honza Šuráň. Keďže nás hodnotenie českých bratov zaujalo, prinášame vám výsledok v celej verzii.
***
Slovensko za posledných 25 rokov prakticky vyschlo. Na južnej strane Tatier sa zrejme nezostáva vody pre pivovary, takže ubúdali, ubúdali, až ich zostalo len päť. A to je z nášho pohľadu, „pupka pivného sveta“, prakticky púšť. No, vyberajte z piatich pivovarov tie najlepšie slovenské pivá. Vymenujme si ich: Šariš, Hurbanovo, Vyhne, Banská Bystrica a Bytča. Tak tomu bolo vlaňajška.
Tento rok k nim našťastie pribudol Kaltenecker, ktorý je bežne dostupný v pivotékách v Prahe a na Slovensku sa už pretlačil do celoštátnej distribúcie.
V roku 2015 sa teda v danej kategórii, „svetlý ležiak s celoštátnou distribúciou, predávaný v skle 0,5 l,“ vyskytovalo na Slovensku len jedenásť pív. Navyše, rozhodne nie je jednoduché ich kúpiť. Pivo ako Popper z Bytče, Martiner s regionálnou pôsobnosťou a Kelt, dodávaný predovšetkým v plaste, sú v Bratislave, v supermarketoch prakticky nedostupné a v špecializovanej pivotéke vám bezstarostne povedia: „Ale to sú slovenské pivá, tie nevedieme“. Tým pádom ich pre tento rok v hodnotení nemáme. Preto sa nemôžeme čudovať, že v posledných dvoch rokoch súťažilo len sedem pív. Tento rok teda pribudol Kaltenecker, mimo súťaže sme navyše zaradili Ikkonu 12%. Mimo súťaž preto, že bola v fľašiach 0,33 l a rozhodne nie je v bežnej distribučnej sieti.
Výsledky:
1. Šariš 12% 31 bodov
2. Urpiner 12% 31 bodov
3. Corgoň 12% 32 bodov
4. Topvar 12% 33 bodov
5. Zlatý Bažant 12% 33 bodov
6. Kaltenecker Kras 11% 38 bodov
7. Stein12% 43 bodov
8. Steiger 12% 48 bodov
***
Mimo súťaž Ikkona 12% 43 bodov
Z výsledkov je zrejmé, že o slovenskom kráľovi musel rozhodnúť dodatočný rozpij, ktorý vyznel lepšie pre Šariš, ktorý tak získal právo pýšiť sa titulom „najlepší slovenský ležiak za rok 2015“. Druhý Urpiner zase potvrdil stabilnú formu, keď na druhom mieste skončil už tretíkrát. O postupujúcom do Česko – Slovenského finále, kam sa dostávajú najlepšie štyri piva z oboch krajín, rozhodol druhý rozpij. Tam zase dopadol lepšie Topvar a odsunul konkurenčného Zlatého Bažanta na nepostupovú pozíciu.
Celková úroveň súťaže bola priemerná, víťazi boli vcelku fádni a porazení na posledných miestach naozaj zlí. Ale skúsenosť posledných rokov nám hovorí, že vo finále dokážu slovenské pivá prekvapiť.
Článok bol publikovaný na stránke První pivní extraliga. Autor článku: Honza Šuráň