Česi porovnávali svoje a slovenské pivo. Pozrite si výsledky

Česi organizujú súťaže

Degustačné súťaže pokračujú aj v týchto neľahkých časoch. Síce je ich výrazne menej, keď boli mnohé súťaže zrušené, nejaké sa predsa len nájdu. Jednu z nich organizuje aj združenie První pivní extraliga. Pre slovenských pivárov má  zaujímavý význam hlavne súťaž o najlepší československý ležiak zo supermarketu.

Bežne dostupné pivá

Priebeh celej súťaže je daný už roky. Členovia združenia testujú bežne dostupné pivá s tým, že chcú cez anonymnú degustáciu ukázať, že niekedy pristupujeme k pivám s predsudkami. A pri tomto testovaní tiež odhaľujú, ako sa mení kvalita tých–ktorých ležiakov.

Súťaž prebieha v dvoch vetvách. Tou hlavnou je súťaž o najlepší český ležiak zo supermarketu. Keďže u susedov majú oveľa bohatšou pivnú ponuku, má viacero kôl. Víťaz musí teda svoju kvalitu dokazovať počas dlhšieho obdobia, počas ktorého súťažné kolá prebiehajú.

V prípade slovenského piva je situácia o niečo jednoduchšia, keďže ponuka je pomerne chudobná a degustátori ju vedia ohodnotiť v priebehu jedného kola. Napríklad v roku 2020 sa do slovenskej vetvy súťaže zapojilo 10 bežne dostupných ležiakov.

Česi znížili náskok

Do česko-slovenského finále následne postupujú po päť  najlepších piv z každej vetvy. V prípade českých pív to boli: Pilsner Urquell, Staropramen Ležák, Poutník Premium, Konrad sv.12 ležák a Zubr Grand.  Za Slovensko sa do superfinále dostala štvorica pív Corgoň, Zlatý Bažant 12°, Zlatý bažant 73, Urpiner 12° a Topvar 12°.

Ako toto porovnávanie skončilo? Za najlepšie pivo bol označený ležiak Zubr Premium. Na druhom mieste skončil Konrad a na treťom mieste skončil slovenský Urpiner. Zaujímavosťou je, že išlo už o 11. Ročník súťaže. České pivovary znížili stratu. Až šesťkrát sa totiž z víťazstva tešilo slovenské pivo.

V tabuľke si pozrite kompletné výsledky degustačnej súťaže. Len pre doplnenie, pivá dostávali trestné body. Čím menej bodov dostali, tým na tom boli lepšie.

Česko-slovenské superfinále 2020
1. Zubr Grand 11° Pivovar Zubr 26
2. Konrad 12° Pivovar Vratislavice 27
3. Urpiner Premium 12° Banskobystrický pivovar 30
4. Poutník 12°Premium Pivovar Poutník 30
5. – 7. Corgoň Svetlý ležiak 12° Heineken Slovensko 34
Pilsner Urquell Plzeňský Prazdroj 34
Staropramen Ležák Staropramen 34
8. Zlatý Bažant 73 Heineken Slovensko 38
9. Zlatý Bažant 12° Heineken Slovensko 40
10. Topvar 12° Plzeňský Prazdroj SK 42

Prečítajte si aj

Najväčšia pivná súťaž v Česku: Bodovali aj slovenské pivá

Fotky od radovanUnsplash.