Jeho ležiak bol ukážkou toho, aký môže byť tento štýl geniálny. Pivo z pivovaru Kout bolo obľúbené nielen doma v Česku, ale aj za hranicami. Napríklad v roku 2015 zaradil portál Ratebeer medzi 15 najlepších svetových ležiakov aj ten z Koutu. Budúcnosť pivovaru je však nateraz veľmi čierna, zatvorili ho.
Kout zatvorený
Ako informuje server Euro.cz, od konca minulého roka je pivovar zatvorený. Obhliadka pivovaru priniesla smutné svedectvo. „Zistilo sa, že je tu navarené pivo umiestnené v tankoch, a to 160 hektolitrov desaťstupňového, 380 hektolitrov dvanásťstupňového, 90 hektolitrov štrnásťstupňového – evidentne skazených, pivo je výrazne kyslé – a asi 15 hektolitrov osmnásťstupňového piva,“ píše sa v zápise konkurzného konania.
Ide o vyvrcholenie sporov, o ktorých sme písali ešte v novembri 2018. Všetko to začalo smrťou zakladateľ pivovaru Jan Skalu. On bol tým, ktorý v roku 2006 povyše troch desaťročiach obnovil výrobu piva na Šumave.
Pivovar si rýchlo získal fanúšikov, keď jeho „desiatka“ aj „dvanástka“ spĺňali atribúty svetového piva. Smrťou zakladateľa a majiteľa začal komplikovaný dedičský spor. Ján Skala mal totiž tri partnerky a piatich potomkov.
O dedičstvo sa sporia dve jeho partnerky. Práve medzi ne rozdelil majiteľ svoj pivovar. Časť získala bývalá manželka Jana Skalová, časť jeho posledná partnerka Gabriela Hodečková. Práve ona riadila pivovar a v závere minulého roka sa ho rozhodla zavrieť.
Bude sa ďalej variť Kout?
Čo bude ďalej, rozhodne súd. O záchranu pivovaru sa snaží menšinová majiteľka Jana Skalová. Uvedomuje si však, že pivovar v tomto období stratí svojich odberateľov a návrat na trh bude mimoriadne ťažký.
Pomocnú ruku chce však podať aj bývalý sládok pivovaru – Bohuslav Hlavsa. Ten je od roku 2016 na dôchodku, chce však pomôcť v rozbehu. Isté je to, že ak by chcel niekto pivovar obnoviť, potreboval by do pivovaru naliať milióny českých korún, keďže podľa Eura, pivovaru do pivovaru sa v posledných rokoch vôbec neinvestovalo.
Prečítajte si aj
Snímka: Wikimedia/YjM