Slovenskej dcére pivovarov Lobkowicz hrozí bankrot

Lobkowicz - pivo

Aj keď sa českým pivovarom na slovenskom pivnom trhu mimoriadne darí, nájde sa aj výnimka. Existenčné problémy rieši česká dcéra pivovarov Lobkowicz.

Návrh na konkurz

Bratislavský súd v utorok 14. januára uverejnil rozhodnutie, ktorým začal konkurzné konanie voči spoločnosti Pivovary Lobkowicz SK. V tomto prípade bola navrhovateľom šalianska spoločnosť Fermix.

Pivovary Lobkowicz SK sú pritom stopercentnou dcérou českej pivovarníckej skupiny Pivovary Lobkowicz Group. Začiatok konkurzného konania pre nich znamená hrozbu vyhlásenia bankrotu. Súdu musia teraz dokázať, že vedia uhradiť svoje záväzky. Ak sa im to nepodarí, zbankrotujú.

Podľa portálu Finstat pritom firma nemala na Slovensku úspešný štart. Eseróčka vznikla vo februári 2017. V uvedenom roku skončila v strate presahujúcej 272-tisíc eur, v roku 2018 skončila v mínuse takmer 869-tisíc eur. Tržby pritom presiahli 1,2 milióna eur.

Firma svieti ako dlžník aj v Sociálnej poisťovni, keď k 8. januáru dlhuje 5 139 eur. Produkty firmy sa pritom okrem krčiem dostali aj do niektorých maloobchodných sití. O vyjadrenie k aktuálnej situácii sme požiadali vedenie českej matky.

Otázniky okolo matky

Ešte koncom minulého roka priniesol český Forbes článok o tom, ako veritelia, polícia aj čínski investori hľadajú zakladateľa skupiny Lobkowicz. „Zdeněk Radil sa podľa nášho názoru dopustil pri riadení skupiny Lobkowicz Group viacerých porušení zákonov ČR. Preto na neho skupina podala niekoľko trestných oznámení,“ potvrdil Forbesu Jaroslav Tvrdík, člen dozornej rady CITIC Europe, ktorá je aktuálne majiteľom pivovarov.

Podľa českého magazínu mal zakladateľ ohýbať hospodárske výsledky, falšovať podpisy ostatných konateľov a zakrývať rôzne záväzky. Dnes sa má Radil ukrývať v Gruzínsku. Vedenie pivovaru naňho podalo tresné oznámenie.

Majiteľom pivovarníckej skupiny je dnes čínska spoločnosť CITIC Group. V portfóliu skupiny je sedem pivovarov v ProtivíněUherském BroděJihlavěHlinskuKlášteře nad JizerouVysokém Chlumci a Černé Hoře. Medzi najznámejšie značky v skupine patria LobkowiczRychtářKlášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod.

Prečitajte si aj

Svijany na Slovensku prudko rastú. Distribútor sa musel sťahovať do väčšieho

Snímka: Pivovary Lobkowicz