Chyby piva č.3: Masielko (Diacetyl)

Kde ich môžete pozorovať:
Vo vôni, v chuti, v pocit v ústach.

Ako môžeme vôňu pomenovať:
Maslo, maslové pukance, maslový olej, med, karamelka. Pivo môže vyvolávať mastný, hladký či krémový pocit v ústach.

Dôvody vzniku:
Chyba a prítomnosť v pive vznikajú pri procese výroby.

Ako vzniká chyba:
Diacetyl vzniká ako vedľajší produkt v procese kvasenia. Najvyššie koncentrácie diacetylu sa v pive nachádzajú v počiatočných štádiách kvasenia. K ich absorvovaniu zväčša dochádza na konci fermentácie. Zdravá kvasinky má mať desať násobne väčšiu schopnosť pohltiť diacetyl v porovnaní s tým, koľko ho vyprodukovala. Dôvodom vzniku či prítomnosti tejto látky v pive môže byť aj kontaminácia kvasiniek.

Ako sa vyhnúť tejto chybe:
Pri výrobe piva by ste mali používať kvalitné kvasnice. Zmutované verzie by mohli spôsobiť to, že z piva sa diacetyl neodbúra. Portál Pivnírecenze.cz poukazuje na to, že pivovarník by mal rozkvášať kvasnice pred zakvasením mladiny. Kvasnice by mali dostať adekvátny čas na to, aby došlo k prekvaseniu za adekvátnej teploty. Existujú aj chemikálie, ktoré zabezpečujú odbúranie diacetylu.

Kedy je diacetyl v pive vítaný:
Nízke hladiny „masielka“ sú priateľné v českom ležiaku, English Pale Ale, Scottish Ale, English Brown Ale, Brown Porter, Robust Porter, Sweet Stout, Outmeal Stout, Foreign Stout, English IPA a Strong Ale. Prítomnosť diacetylu môže evokovať plné telo, ide však o chybu hlavne pri slabších pivách.

Prečítajte si aj ďalšie diely seriálu

——————————————————————————–

Chyby piva

Je seriál, ktorého ambíciou je predstaviť najčastejšie chyby piva. Postupne by sme chceli predstaviť ich základné charakteristiky aj príčiny ich vzniku. Vychádzame z viacerých zdrojov, primárnym je publikácia The Complete Beer Fault Guide od Thomasa Barnsa.

Snímka: Designed by Rawpixel.com