Ďakujeme, slovenská pivná revolúcia

ilustrak-oktober-2016

Žijeme v turbulentných časoch. Lepšie povedané, žijeme v turbulentných pivných časoch. Slovensko v týchto rokoch zažíva akúsi slovenskú pivnú revolúciu. Pribúdajú remeselné pivovary, podniky i fanúšikovia. Pivná šeď definitívne zmizla a my sa môžeme baviť. Čo všetko nám táto revolúcia priniesla? Napríklad týchto päť plusov:

1. Vrátila regiónom domáce pivo
Ešte pred 200 rokmi ste na území dnešného Slovenska našli desiatky pivovarov. Ich počet dokonca prekročil číslo 200. Čo mesto, to iné pivo, čo dedina, to iná chuť. Zlaté časy však postupne odchádzali a s nimi aj miestne pivovary. Množstvo slovenských miest a dedín stratilo domáce pivo. Podpísali sa pod to pivní giganti, aj ekonomický tlak. Práve pivná revolúcia však vracia pivo aj tam, odkiaľ zmizlo. Dnes nájdete remeselné pivovary od Holíča po Humenné. A každý mesiac sa na pivnej mape objavuje nová vlajočka.

2. Zväčšila nám výber
V pamäti nemusíme loviť ďaleko. Ak ste pred takými šiestimi rokmi chceli piť slovenské pivo, veľa možnosti ste nemali. Nadnárodní hráči povysávali trh a rôzne značky varili na jednom mieste. Remeselných pivovarov bolo málo a najlepšie časy ich ešte len čakali. A čo dnes? Na Slovensku nájdete takmer 60 pivovarov a ponuku rozširujú aj kočovníci. Inak povedané, nikdy sme nemali širší výber ako teraz.

3. Priniesla nové pivné štýly
Ako sa na Slovensku rozdeľovali pivné štýly ešte pred pár rokmi? Obrazne by sme ich mohli rozdeliť na ležiak, ležiak a ešte raz ležiak. Tradícia nepustila a ešte dnes väčšina bežných pivárov nerozoznáva nič iné ako stredoeurópsku klasiku. Remeselní hráči však postupne začali dlhú cestu vzdelávania konzumentov a aj vďaka nim sa učíme novým pivným štýlom. IPA, APA či Stout? Dnes už bežné štýly. Aj preto sa môžeme tešiť čo príde ďalej.

4. Pivo naberá na vážnosti
Aj páni súdruhovia prispeli k tomu, že sa pivo stalo nápojom pre masy. Rozdiely medzi vnímaním vína a piva boli priepastné. Víno patrilo do lepšej spoločnosti, pivo do dedinskej krčmy. Potrvá dlho, kým sa tento predsudok odstráni, cesta sa však už začala. Prestíž zlatistého moku stúpa a pomáhajú tomu aj podujatia ako Salón Piva.

5. Máme sa na čo tešiť
Poznáte ten pocit, keď sa tešíte do krčmy na nové pivo od vášho obľúbeného pivovaru? Na malých hráčov je pekné to, že sa neboja experimentovať a na trh uvádzajú aj „úlety“. Občas vám zapasujú, inokedy menej. Ale aj o tom je remeselné pivo.

Žijeme pekné pivné časy. Tak si ich užívajme priatelia.

Článok vznikol pri príležitosti jesennej edície Salónu Piva.

Snímka: Flickr/John Bienvenida