Prazdroj nalial ďalšie peniaze do pivovaru vo Veľkom Šariši

Pivovar vo Veľkom Šariši

Ešte pred pár rokmi sa medzi pivovarníckou komunitou množili úvahy o budúcnosti pivovaru vo Veľkom Šariši. Objavovali sa hlasy, že v rámci zefektívňovania výroby by sa vtedajší majiteľ SABMiller mohol rozhodnúť pivovar zavrieť. Zdá sa však, že tieto úvahy sú definitívne minulosťou.

Ďalšie investície

Pivovarnícka skupina Plzeňský Prazdroj sa totiž pochválila ďalšou investíciou do pivovaru na východe Slovenska. Do tamojšej sladovne investovali 850-tisíc eur. Spoločnosť do nej nakúpila nové stroje.

„V minulom roku sme investovali cez dva milióny do plechovkovej linky, čo sa ukázalo ako kľúčové hlavne v mesiacoch tvrdej koronakrízy. Tento rok sme sa zase sústredili na zefektívnenie našej sladovne. Vyše 550-tisíc išlo do novej triedičky jačmeňa a ďalších 300-tisíc si vyžiadali obracače zeleného sladu,“ uviedol Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Triedička jačmeňa podľa pivovaru pomáha zabezpečiť lepšie a efektívnejšie triedenie jačmeňa. „Vlani sme kúpili vyše 22-tisíc ton sladovníckeho jačmeňa od slovenských pestovateľov. Kvôli suchu však jeho kvalita môže byť niekedy znížená. Jediná nová triedička nahradí sedem pôvodných strojov na čistenie a triedenie, ktoré doteraz zabezpečovali separáciu jačmeňa,“ uviedol Ján Čerkala, manažér pivovaru Šariš.

Ďalší plány

Výmena strojov a technologických celkov bola plánovaná dlhodobo, ani koronakríza plány spoločnosti nezmenila. „Nejde nám len o zefektívnenie výroby z hľadiska biznisu a s tým spojené úspory energie. Zásadný je pre nás aj dopad nášho podnikania na životné prostredie či komunity, ktoré sú s nami spojené,“ hovorí Pavlína Kalousová, riaditeľka firemných vzťahov a komunikácie Plzeňského Prazdroja.

Na rozdiel od Heinekenu, má sladovňa Prazdroja len malý podiel na výrobe sladu na Slovensku. Vo Veľkom Šariši mala vlani na trhu podiel asi sedem percent, konkurenčná sladovňa v Hurbanove ovláda 40 percent trhu a je slovenskou jednotkou.

Prečítajte si aj

Ako z nás súdruhovia a Holanďania veľmoc spravili

Snímka: Plzeňský Prazdroj Slovensko