Ďalší pivovar na ceste. Tentokrát na západe Slovenska

Pivovar Karpat Final

Pivná ponuka na západe Slovenska sa opäť rozšíri. Ďalší pivovar sa totiž kreslí v okolí Trnavy v obci Hrnčiarovce nad Parnou. Spoločnosť Distrib Capital už predložila úradom zámer, podľa ktorého chce vo svojich priestoroch už v druhej polovici tohto roka variť pivo. „Účelom navrhovanej činnosti je vybudovať pivovar Karpat v existujúcej stavbe polyfunkčného objektu. Ten po úprave na pivovar bude pozostávať z pôvodných kancelárskych priestorov, pričom pivovar bude umiestnený v prízemí administratívnej časti a časti haly existujúceho objektu,“ píše spoločnosť v zámere, ktorý už posudzujú úrady.

Spoločnosť nie je vo svete piva nováčikom. V obci mala niekoľko rokov sklad, keď u nás distribuovala značky ako Lobkowicz, Platan, Ježek, Žatecký pivovar či Bohemia Regent. „Nie sme žiadnym veľkým pivovarom, ktorý vo veľkom produkuje kvantitu. Zastupujeme menšie regionálne české pivovary, v ktorých sa robí pravé poctivé pivo, ktoré nechýbalo ani na stoloch najslávnejších šľachtických rodov,“ píše spoločnosť na svojej stránke Svet českého piva. Aj na nej sa dozvedáte, že majitelia sú fanúšikmi remeselného piva. „Domáce pivo je výbornou alternatívou, ktorá sa stáva trendom a nemalo by chýbať v žiadnom dobrom podniku, teda ani vašom,“ nájdete na stránke.

Pivovar Karpat Mapka

Pivovar Karpat v Hrnčiarovciach nad Parnou sa má zaradiť medzi malých producentov piva. „Ide o výrobu piva s počiatočným výstavom piva do 5000 hektolitrov za rok. Distribúcia piva sa bude realizovať v KEG sudoch a vo fľašiach,“ prezrádza spoločnosť. Tá sa chce pri distribúcií zamerať hlavne na oblasť západného Slovenska. „Zámerom navrhovateľa je vybudovať pivovar, ktorý naviaže na históriu výroby piva v trnavskom regióne a ponúkne milovníkom piva kvalitné ležiaky a široký výber špeciálnych pív. Navrhovateľ chce svoje podnikateľské aktivity sústrediť do okolia Trnavy, Bratislavy, Nitry a Trenčína,“ prezrádza o sebe v dokumentoch investor pivovaru.

Spoločnosť uvádza, že rozpočet celého projektu dosiahne takmer 1,6 milióna eur. Pivovar Karpat tak posilní pivovarskú tradíciu v regióne Trnavy. Tá siaha až do 16. storočia, keď v meste pôsobili dva pivovary. Dnes je Trnava bez tradičného veľkého pivovaru, ktorý zatvorili v roku 2000. Pred šiestimi rokmi otvorili v Trnave minipiovar Sessler s kapacitou výroby 5 000 hektolitrov piva ročne.

Snímky: Pivovar Karpat