Ďalší zlý rok. Kaltenecker prerobil státisíce eur

Kaltenecker

Strata niečo vyše 700-tisíc eur. Takýto bol výsledok hospodárenia Pivovaru Kaltenecker v roku 2014. Pivovar, ktorý si u nás vybudoval meno vďaka rozmanitosti pivných štýlov, posledné dva roky tápa. Už tento rok sa však udiali zmeny, ktoré by mohli priniesť do Rožňavy nový vietor.

V dlhoch

Už rok 2013 bol pre pivovar v Rožňave katastrofálny. Kaltenecker totiž vyprodukoval podľa portálu Finstat.sk stratu takmer 900-tisíc eur. Oficiálne toto číslo nebolo nikdy vysvetlené. Čo – to napovedá pohľad na tržby, keď boli trikrát nižšie ako vyprodukovaná strata. Neoficiálne informácie hovorili o údajných netransparentných krokoch finančnej skupiny Skyside, ktorá tento pivovar vlastnila. Skupina nemala najlepšiu finančnú kondíciu a odzrkadliť sa to mohlo aj na jej dcérskych firmách.

Kaltenecker Zisk 2014

O nič lepšie pritom nevyzerá ani pohľad na minuloročné hospodárenie pivovaru. Rožňavčanom sa síce podarilo znížiť stratu o pätinu na 703-tisíc eur, aj tak je však alarmujúca. Tento malý pivovar totiž vyprodukoval viac straty ako niekoľko najväčších hráčov dokopy. Optimisticky sa pritom vyvíjali aspoň tržby, keď Kaltenecker dokázal utŕžiť niečo vyše 835-tisíc eur, čo bolo najviac v jeho histórií.

Na hrane konkurzu

Koncom minulého roka však v pivovare došlo k zaujímavej zmene. Z pivovaru vycúvala finančná spoločnosť Skyside. Po novom sa majiteľom stala spoločnosť Westpoint House, ktorá sídli vo Veľkej Británii.

Kaltenecker Tržby 2014

Ani tá však nepriniesla pivovaru pokoj. V auguste 2015 riešil košický súd návrh obchodného partnera pivovaru – stavebnej spoločnosti Format – PM.  Tá sa rozhodla, že Kaltenecker pošle do konkurzu. Konkurzné konanie síce súd začal, v septembri ho však aj prerušil. Podľa všetkého mohlo dôjsť k urovnaniu dlžnej sumy. Prečo však došlo k tomuto zvratu, nevieme.

Otázniky do budúcnosti

Napriek hore uvedenému má Kaltenecker stále slušné meno. Oproti minulosti však akoby strácal dych. Je zaujímavé ako podnik postupne prebiehajú v nápaditosti a originálnosti napríklad kočovné pivovary, pre ktoré bol Kaltenecker aj vzorom.

Kedysi ste Kaltenecker mohli nájsť napríklad v obchodnej sieti Kaufland. Dnes jeho pivá nájdete v sieti Starý otec. Pivovar ťaží aj z exportu svojich produktov.  Odhady tohtoročných čísel nie sú známe. Priaznivci piva však veria, že pivovar sa z neľahkej situácie dostane.

Zdroj finančných údajov: Finstat.sk, Snímka: Google Street View