Ako keby ste do piva pomleli vianočný stromček (Stuck in the Snow)

Mikkeller - Stuck in the Snow

Dánsky pivovar Mikkeller môžeme považovať za otca všetkých kočovných pivovarov. Stojí za ním pekný príbeh. Dánsky učiteľ matematiky a fyziky Mikkel Borg Bjergsø spočiatku varieval pivo len pre svojich kamarátov. Rád pritom experimentoval a púšťal uzdu fantázie. Časom sa jeho koníček pretavil v tzv. kočovné varenie piva. Takto navaril aj pivo s názvom Stuck in the Snow, čo môžeme voľne preložiť ako „zaseknutý v snehu“.  Ide o pivo navarené v štýle Imperial IPA. Pri jeho výrobe bolo použité okrem iného aj ihličie.

Názov piva: Stuck in the Snow

Pivovar: Mikkeller (navarené v De Proefbrouwerij)

Druh piva: Imperial IPA

Krajina: Belgicko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu:  7,8%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, ihličie (1,2%), zázvor (0,5%), kvasinky.

Cena: Za plechovku s objemom 0,33 litra sme zaplatili necelých päť eur.

Farba: Zlatistá, pivo je číre.

Pena: Stredne vysoká s jemnou šľahačkovitou štruktúrou.

Vôňa: Kombinácia cukríkov, ihličia, zázvoru, červeného bobuľovitého ovocia aj kvetiniek.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia ihličia, zázvoru, kvetiniek aj náznakov červeného bobuľovitého ovocia. Horkosť je stredne výrazná, doznievanie korenisté s náznakmi ihličia.

8/10

Zhrnutie

Keď sme si dali prvý dúšok, tak nasledoval pohľad do neznáma. Môže byť ihličie tak výrazné? Môže. Ako keby ste do piva pomleli vianočný stromček (živý). Ihličie posúva toto pivo niekam inam. Je to kúsok, ktorý zaujme vyskladaním, iskrením aj celkovým prevedením. Trocha trvalo, kým sme to „pochopili“, ale za nás osmička.  Super.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.17/10 (3 hodnotení)