Dokážu v našom regióne prežiť prémiové pivné bary?

BrewDog Budapest

Z Budapešti prišla v uplynulých dňoch smutná správa. Brány tam cez víkend zavrel BrewDog bar. Išlo o jediný značkový podnik známeho škótskeho pivovaru v strednej Európe. Do istej miery je tento krok aj odrazom situácie v celom regióne.

Krátke trvanie

Budapeštiansky BrewDog nevydržal otvorený ani dva roky. Prví fanúšikovia ho navštívili 16. novembra 2018, kedy otvoril svoje brány. Lákal na 25 výčapov. Okrem pív z produkcie škótskeho pivovaru dával priestor aj miestnym pivovarom.

Koncept podniku však nebol založený len na pive. V pube ste sa mohli aj najesť. Voľba Budapešti nebola náhodná. Hlavné mesto Maďarska patrí medzi najnavštevovanejšie mestá v celej strednej Európe a pivo tam zažíva renesanciu.

Tu treba povedať, že BrewDog expanduje cez systém franchisingu, keď hľadá partnerov v danej krajine. Tí musia splniť prísne kritéria na to, aby mohli otvoriť práve značkový podnik.

BrewDog Budapest

Budapeštiansky podnik na sociálnej sieti oznámil, že poslednýkrát bude otvorený 12. septembra. „Máme tu najhoršiu správu. BrewDog Budapešť natvralo zatvára svoje brány. Bola to divoká jazda s našimi obľúbenými ľuďmi a dúfame, že ste si návštevu u nás užili rovnako ako my všetci,“ uviedli prevádzkovatelia na sociálnej sieti.

Začarovaný krok

Do akej miery sa pod tento krok podpísala koronakríza je otázne. Môžeme predpokladať, že pandémia výrazne ovplyvnila budúcnosť podniku. Takéto puby sú totiž odkázané na zahraničných návštevníkov a aj najnovšie obmedzenia, keď Maďarsko zavrelo hranice, nedávali nádej na skoré zlepšenie.

Je otázne, či sa v našom regióne objaví ďalší BrewDog pub. Snahy o jeho otvorenie boli pred pár rokmi aj v Bratislave, nakoniec sa však nezrealizovali. Možno najväčším ašpirantom pre nový podnik škótskeho pivovaru by mohla byť Viedeň.

Základnou otázkou je, aká je budúcnosť tzv. prémiových pivných barov v regióne. Aj s prihliadnutím na aktuálnu pandémiu to budú mať takéto podniky mimoriadne ťažké. Obmedzenie cestovania aj zhoršenie ekonomickej situácie môže viaceré podobné podniky zatvoriť. O otváraní nový asi dnes nie je na programe dňa.

Prečítajte si aj

Európa nie je Amerika. Pivovar Stone to v Berlíne zabalil

Snímky: FB BrewDog Budapest