Domovariči si zmerajú sily v Piešťanoch

pivo, súťaž, domovariči

Platilo a ešte dlho bude platiť, že domovariči sú základom remeselnej pivovarníckej scény. Práve z tohto okruhu vzišli dnes úspešní majitelia pivovarov a ľudia, ktorí obohatili pivnú scénu. Uvádzať príklady nemá zmysel. Nájdete ich prakticky v každom malom pivovare na Slovensku. Aj preto sú dôležité domovaričské súťaže. Jedna z nich sa chystá v Piešťanoch.

Povinné ingrediencie

Už tretí ročník zaknihuje domovaričská súťaž  Homebrewárska koštofka. „Bude už po tretíkrát, no po prvýkrát s novým konceptom. Pivovarníci budú musieť navariť pivo z iba dopredu určených surovín pričom je už na ich kreativite aké pomery použijú,“ vysvetľujú pre portál oPive.sk Katka Siváková a Marek Švančara, organizátori súťaže.

Ako povinné ingrediencie určili:

  • slady:  Sessler – Plzenský Humnový, Simpsons Crystal svetlý
  • chmeľ: Equinox (USA) (vybral ho minuloročný víťaz Peter Vaňo), Mandarina Bavaria (GER), Yellow Sub (GER)
  • kvasnice:  Safale US-05

O mesiac

A prečo sa organizátori rozhodli zaviesť povinné ingrediencie? „K tomuto rozhodnutiu sme sa dostali prirodzeným vývojom súťaže keďže prvý ročník bol bez kategórie, na druhú Koštofku pivovarníci museli navariť Summer Ale a na tento rok sme im určili suroviny, čiže každý bude mať pomyselnú rovnakú štartovaciu čiaru,“ vysvetľujú organizátori.

Koštofka sa bude konať 28. júla v Piešťanoch. Ako to býva zvykom, vzorky treba priniesť v množstve aspoň tri litre + pol litra pre porotu. „Ešte predtým sa nezabudnite zaregistrovať emailom (zdolabrewery@gmail.com) alebo cez Facebook. V správe uveďte meno, telefonický kontakt a názov piva, ak má svoje meno,“ naznačujú organizátori.

Viac informácií o podujatí nájdete TU.