Na pivovarníckom trhu sa pripravuje výstavba nového pivovaru. V mnohých smeroch však bude špecifický a bude vybočovať z aktuálnej ponuky. V hlavnej úlohe totiž bude Banskobystrický pivovar, ktorý stojí za značkou Urpiner.
Zámer na svete
Banskobystrický pivovar sa v uplynulých dňoch obrátil na úrady, keď im predložil zámer na posúdenie vplyvu na životné prostredie. Zámer má pracovné pomenovanie „Experimentálny pivovar“ a jeho cieľom je získať povolenia na výstavbu malého pivovaru.
„Cieľom navrhovanej činnosti je inštalácia technológie experimentálneho pivovaru určená pre vývoj nových druhov pív. Technológia umožní simulovať všetky procesy prebiehajúce pri varení piva vo veľkom pivovare, aby bolo možné poznatky získané v experimentálnom pivovare využiť pri varení piva vo veľkých objemoch,“ píše sa v zámere.
Nová technológia má byť situovaná v priestoroch areálu Banskobystrického pivovaru. Pivovar by mal zvýšiť kapacitu o dvetisíc hektolitrov piva ročne. Kým teraz má pivovar kapacitu 130-tisíc hektolitrov piva, po novom má byť na úrovni 132-tisíc hektolitrov piva. Pripravovaný pivovar by mal disponovať 10-hektolitrovou varňou.
Rozšírenie ponuky
Aj keď opis v zámere hovorí o tom, že ide o pivovar, ktorým chcú len testovať a vyvíjať nové druhy piva, čísla v tomto prípade naznačujú niečo iné. V zámere sa napríklad hovorí aj o plničke KEG sudov či ručnej plničke fliaš.
Malé, resp. experimentálne pivovary sú súčasťou veľkých pivovarov, nemajú však varňu o objeme 1000 litrov. Zväčša ide o oveľa menšie varne, ktorých cieľom je otestovať skúmané receptúry. Len pre lepšiu predstavu, 1000-litrová vraňa je varňa bežného minipivovaru na Slovensku.
Vznikom takéhoto pivovaru si Urpiner otvára cestu do kategórie tzv. remeselných pivovarov. Bude vedieť na trh dodať v menších várkach pivné štýly, ktorými sa dnes zviditeľnili malé pivovary. Z Banskej Bystrice tak budú vedieť cez svoje distribučné kanály dodať na trh aj pivá štýlu napr. IPA, Stout či Sour. V tomto smere však len špekulujeme.
Nakoniec, aj v zámere nájdete, že „predkladaná technológia bude slúžiť na vývoj nových výrobkov a ich následný predaj“. Kedy by mohol pivovar vzniknúť a aké budú náklady, zámer neuvádza.
Prečítajte si aj
Projekt pivovaru pri Dunaji zrealizuje namiesto Heinekenu iná skupina
Snímka: FB Urpiner