Takéto exkurzie medzi historické štýly máme radi (Mikka Sahti)

Mikka Sahti

Že malé pivovary rozšírili a stále rozširujú pivné obzory, nie je prekvapenie. Pomerne pravidelne sa na trhu objavujú aj nové a pre náš región nezvyčajné štýly. Jedno také priniesla v týchto dňoch na trh aj dvojica Šilker’s Brewery a Beermalade. Nesie názov Mikka Sahti a je navaré v o fínskom štýle Sahti.

Pivovarníci ho predstavili nasledovne: „Toto pivo je historickým štýlom zo škandinávskych kútov – Fínsko. Je to viac menej farmárske pivo (farmhouse ale). Dnes sa radí podľa BJCP do kategórie 27A Historické pivo Sahti. Pri tvorení receptu sme vychádzali z historických údajov, ktoré hovoria o použitých surovinách. Do piva sme použili základný slad (2 radový jačmeň), raž (nepražená, nekaramelizovaná) a ovos. Žiadna pšenica tam, ale nebola pridaná. V tom čase neboli pivovarnícke kvasnice, tak sme použili pekárenské ako kedysi starí fínski farmári. Aby nebolo toho málo, tak sme sa pokúsili varný proces tiež napodobniť. O tom už v ďalšej sekcií „o príprave piva“.“

Názov piva: Mikka Sahti

Pivovar: Spolupráca Šilker’s Brewery a Beermalade

Druh piva: Sahti

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14,5°

Obsah alkoholu: 5,9 %

Zloženie: Voda, slady (jačmenné, ovsené a ražné), chmeľ, rakytník rašeliakový, borievka, brezová kôra, kvasinky.

Cena: Za fľašu s objemom 0,75 litra sme zaplatili 6,30 eura.

Farba: Medená, pivo je kalné.

Pena: Jemná, so smotanovou konzistenciou.

Vôňa: Kombinácia medu, karamelu, borievky i kvetiniek.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť jemne nižšia. V chuti nájdete kombináciu medu, karamelu, borievok, banánu, mandarínok, klinčekov a koriandru i zemitých tónov. Horkosť je jemná, doznievanie je jemne pikantné, korenisté.

8/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo. Je to niečo medzi štýlmi Weizen a Sasion. Ale nájdete tu aj znaky ďalších štýlov. Pivo je hutné, iskrivé s výrazným sladovým profilom. Pekne vyskakuje napríklad borievka. Celkový dojem je veľmi nadpriemerný. Aj keď sa jar už rozbehla, nám by toto pivo pasovalo na jeseň či zimu. Napriek tomu za nás je to osmička. Určite zážitkové pivo. Nebude však chutiť každému.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.5/10 (8 hodnotenie)