Keď ide slovenský remeselný pivovar po cene (Štamgast)

Štamgast 12

Prvý nástrel: Dnes si opäť odškrtneme ďalší slovenský pivovar. Posvietime si na pivovar Štamgast, ktorý varí zlatistý mok v Chmeľove. Značka má za sebou zaujímavú históriu, keď sa sťahovala zo Sabinova. Celkom nenápadne rozbehla svoju produkciu o pár desiatok kilometrov inde. Dnes si otestujeme ich dvanástku. Tá je zaujímavá hlavne tým, že ju v Prešove predávajú v podnikovej predajni za 1,50 eura. Všimli sme si, že v zložení uvádzajú chmeľový extrakt. Nie je to koniec sveta, ale plusový bod to určite nie je.

Názov piva: Štamgast 12°

Pivovar: Pivovar Štamgast, Chmeľov

Pivný štýl: Ležiak

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 5,0%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ a chmeľový extrakt

Cena: Pivo sme kúpili v podnikovej predajni. Stálo 1,50 eura. Pripomíname, že ide o 1,5-litrovú fľašu.

Farba: Tmavo-žltá. Pivo je číre ako sklo.

Vôňa: Výrazne sladová. Nepatrne zachytíte karamel.

Pena: Jemnučká, šľahačková. Rýchlo odišla. V tomto prípade ide o mínus.

Chuť: Po nevýraznom úvode prichádza na rad stred, v ktorom tóny určuje karamel a jemnučko i med. Koncovka je horkastá. Zachytíte aj slankasté tóny.

5/10

Zhrnutie

Čo ja viem? Čakal som viac. V prvej polovici vystúpate. Tá výška nie je vôbec výrazná a čakáte, že pôjdete ešte vyššie, ale ono to potom spadne. Jednoducho vyskladanie a gradácia chýba. Za zmienku stojí hlavne karamelový stred. Napriek tomu, že je celý kúsok nasládly, v pive nájdete aj slanskaté tóny. Rozmýšľam nad výslednou známkou. Ideme hodnotiť podľa vzoru ležiak. A v tomto prípade to nedopadne najlepšie, chýba tu lepšie  vyskladanie tónov, hutnosť i plynulosť prechodov. V niektorých prípadoch som mal dojem, že pijem sladovú vodu s horkastým záverom. Hovoriť o vodnatosti nemá zmysel. Pivo má čo doháňať. Dávam slabých päť bodov. A to som veľmi zhovievavý. Hádam to bola len zlá várka. Alebo nie? Pokojne vyskúšajte a napíšte nám.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.55/10 (11 hodnotenie)