Frflete nad cenami piva na festivaloch? Tu sa k lepšej cenovke môžete prepiť

Festival minipivovaru na Prazskem hrade 2023

Ako spraviť pivný festival, ktorý by pivári radi vyhľadávali? To je otázka. Jednoznačná odpoveď na ňu nie je. Je však dobré porovnávať a objavovať. Na pražský Festival minipivovarů na Pražském hradě sme sa chceli vydať už dlhšie, termín nám však nevyhovoval. Všetko klaplo až tento rok. Ako sme ho vnímali?

Ideálny priestor

Ako už názov napovedá, pivný festival sa odohráva v rozľahlom komplexe Pražského hradu, konkrétne v Kráľovskej záhrade na Streleckej ceste pod Kráľovským letohrádkom. Je to podujatie, ktoré organizuje Českomoravský svaz minipivovarů a má svoju tradíciu.

Kým väčšina letných pivných festivalov nevyberá vstupné a fanúšikovia si pivo kupujú v stánku, tu je princíp opačný. Zaplatí sa vyššie vstupné a pivo degustujete zadarmo. Počet návštevníkov je však limitovaný na 1200 denne. Akcia pritom prebieha v piatok a sobotu, tento rok to vyšlo na 9. a 10 júna.

Festival minipivovaru na Prazskem hrade 2023 09

My sme si vstupenku kupovali dopredu cez internet. Jej cena bola stanovená na 650 českých korún, čo spolu s kartovým poplatkom vyšlo na necelých 28 eur. Vstupenku si viete kúpiť aj na mieste, vyjde vás na 700 českých korún, resp. 30 eur (dalo sa platiť aj eurami).

Už pri vstupe nás zaujal pekný priestor s krásnymi výhľadmi. Na naše nešťastie, v čase začiatku festivalu začalo pršať. Nebolo to ideálne, ale počasie sa zhruba po 20 minútach umúdrilo a začalo svietiť slniečko.

Pestrá ponuka

Aká ponuka nás na festivale čakala? Treba povedať, že bohatá. Na podujatí sa predstavilo 54 pivovarov. Okrem domácich českých pivovar bol hosťom aj maďarský pivovar Fehér Nyúl. Každý pivovar mal pitom v ponuke aspoň dve pivá (to bolo štandardom).

Rozpisovať sa o jednotlivých kúskoch nebudeme. Vo všeobecnosti bola kvalita pív dobrá. Až na jedno – dve pivá sme všetko dopili. Áno, našli sme aj chyby a niektoré pivá mali čo vylepšovať, drvivá väčšina bola piteľná a dobre spravená. Ak by sme to porovnali napríklad s jarným Salónom piva, český festival by v kvalite piva vyhrával.

Musíme kvitovať, že časť pivovarov sa pripravila na to, že vonku bude teplo a ponúkali aj pivá s nižším obsahom alkoholu. Organizátori referovali, že pivovary ponúkli 33 rôznych pivných štýlov. Nechýbali nealkoholické pivá, kyseláče, ale ani Russian Imperial Stout.

Oplatí sa?

Vždy keď píšeme o festivaloch, diskutovanou témou sú ceny. V tomto prípade záleží od toho, aký pivár ste. Vstupný náklad je vyšší (28 eur), ale je pred vami vyše 100 druhov piva, ktoré viete všetky zdegustovať.

Ak by sa vám to podarilo, jedna degustačná dávka (zhruba 0,75 dl) vás tak vyjde na 28 centov. Klasik by povedal: „Čím viac piješ, tým to máš lacnejšie.“ Ale my sme tak nerozmýšľali.

Festival minipivovaru na Prazskem hrade 2023

Veľkým plusom je to, že neriešite peňaženku či kartu, len degustujete, diskutujete a vychutnávate si pekné prostredie. Benefitom je to, že viete ochutnať pomerne veľkú porciu pív. Degustačná dávka nám úplne stačila.

Na Salóne sa nám stalo, že pivovar čapoval len dvojdecovú dávku. Tento systém je pre objavovanie nových pivovarov ďaleko lepší. Kvitujeme aj to, že napriek tomu, že podujatie sa odohrávalo vonku, pri vstupe ste dostali sklenené degustačné poháre.

A oplatí sa toto podujatie navštíviť? Určite áno. Dalo sa z čoho vybrať, atmosféra bola pohodová. Určite je fajn si naplánovať napríklad predĺžený víkend v Prahe a podujatie spojiť aj s návštevou pamiatok, iných atrakcií či pivovarov.

Ako to vyzeralo na festivale

Prečítajte si aj

O najväčšej domovaričskej „žúrke“ tohto roka