Galatný upír spoza slovenských hraníc (Dukla Bawidamek)

Dukla Bawidamek

Prvý nástrel: Na severovýchode Slovenska by ste remeselný pivovar hľadali len márne. Dokonca ani domovaričov tam nie je až tak veľa (Jedinou výnimkou je Martin Fek z kočovného pivovaru Mekrartin, ktorý sa narodil vo Svidníku, pôsobí však v Košiciach.) Len pár kilometrov za hranicami však nájdete jeden pivovar. Vznikol v roku 2014 a má názov Browar Dukla. Nás zaujal hlavne kreslenými etiketami. Tie si môžete pozrieť aj na jeho stránkach. Dnes si posvietime na pivo s názvom Bawidamek (v preklade niekto galantný). Ide o štýl Double IPA.

Názov piva: Bawidamek

Pivovar: Browar Dukla

Druh piva: Double IPA

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 18°

Obsah alkoholu: 7,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Okolo 2,20 eura v podnikovej predajni.

Farba: Červeno-oranžová.

Vôňa: Doslova fantastická. Kombinácia citrusového ovocia a jahôd.

Pena: Smotanová. Držala si konzistenciu.

Chuť: Úvodné tóny sú „našľapané“ ako nohy turistiky pri výstupe na Slavkovský štít. V strede neprichádza k poľaveniu. Pekne sa tu rozvíja ovocná kyslosť a medová sladkosť.  Zachytíte tu jahody, grep či karamel. Koncovka je horkastý masaker.

8/10

Zhrnutie

Výborné pivo. Od začiatku až do konca to bolo dobrodružstvo a pivné predstavenie. Veľmi ma bavil sladový úvod. Ten je hutný a predznamenáva celý priebeh tohto kúsku. V strede sa rozvíjajú kyslasté a sladkasté tóny. Koncovka je výrazne horkastá. Pivo má vyšší obsah alkoholu aj napriek tomu je primerane piteľné. Tóny v ňom sú pekne usporiadané a vyskladané. Jednoducho ukážková IPA. Odporúčame. Dávame silnú osmičku. Fakt to bol zážitok.