Goliáš: Príjemná odbočka na ceste do Michaloviec

V dnešnej dobe boomu remeselných pivovarov vznikajú podniky zvyčajne vo väčších mestách. Domovariči sú však aj na dedinách a niekde sa z nich stanú regulárni producenti. To sa podarilo Martinovi Verešcákovi, ktorý začal pivo variť v rodinnom dome v obci Vojčice medzi Sečovcami a Trebišovom pred štyrmi rokmi. Práve on stojí za minipivovarom Goliáš.

Útulná predajňa

Dnes má oproti domu aj malú predajňu, kde navarené pivo ponúka najmä motoristom, ktorí si všimnú na hlavnej ceste z Košíc do Michaloviec smerovú tabulu v obci Hriadky, kde treba odbočiť do Vojčíc.

K pivu z Vojčíc sme sa dostali až na druhýkrát, pretože v zime bola predajňa zatvorená, ale zachádzka sa oplatila. Obsluhovala nás sládkova milá sestra, ktorá nám bola ochotná o pive aj viac porozprávať. Pivo síce priamo v predajni nečapujú, ale predajú vám ho v litrových plastových fľašiach s vlastnou etiketou.

Majiteľ a sládok v jednej osobe varí niekoľko druhov piva: výčapný ležiak, medový špeciál, polotmavé pivo Jantár, IPA a tmavé pivo Porter. Okrem toho má aj sezónne špeciály. Ochutnali sme dve z nich, pretože medové pivo im došlo a ležiak a porter nie sú naše vyhľadávané pivá.

Jantár a IPA

Vrchne kvasené polotmavé pivo Jantár je 13° s obsahom alkoholu 5,7 percenta malo naozaj jantárovú farbu, aj keď čírosť tam nebola dokonalá, keďže pivo je nefitrované. Asi aj skladovanie v plastovej fľaši sa postaralo o kvalitu peny. Pri nalievaní do pohára na náš vkus vyprchala veľmi skoro. Pivo bol výrazne horkastá, sladkastú linku ste si všimli až pri ďalších dúškoch.

V 13° IPA s obsahom alkoholu 5,9 percenta mala jemnú citrusovú vôňu a bola číra. Chuťovo nás pivo nesklamalo. Prvé husle hrala typická horkosť, ktorú sme naozaj cítili na začiatku aj na konci degustácie.

Možno by mohol majiteľ uvažovať o sklenených fľašiach a aj menších baleniach ako sú litrovky. Predsa len plastové fľaše nám pripomínajú lacné pivo zo supermarketov a takú nálepku si Goliáš určite nezaslúži.

Snímky a text: Mário Skyba