Grécko žije zlaté pivné časy. Výber je stále pestrejší

Beer Time, Atény, Grécko, pivo, pivovar, grécke pivo

Veľa gréckych pív sa k nám nedostane. Možno žiadne. Čo je ale veľká škoda. Tamojšia pivná scéna prežíva zlaté časy a pivovary sa predbehujú, kto navarí zaujímavejší kúsok a príde s nevšednejšou etiketou. Len v Aténách je hneď niekoľko mikropivovarov alebo kočovníkov. Pivo už nevaria len vo vnútrozemí, ale aj na niektorých ostrovoch, vrátane Korfu alebo Cypru, ale to je už na iný príbeh.

Len v centre Atén je hneď niekoľko podnikov, kde ponúkajú pivá z malých pivovarov. V mnohých prípadoch majú v ponuke iba fľašové pivá, ale samozrejme nájdu sa aj podniky s nemálo pípami. Jedným z nich je napríklad The Lazy Bulldog Pub zariadený v anglickom duchu.

V jednom rohu baru sa čapuje výlučne produkcia BrewDogu, druhá je vyhradená pre miestne značky, ale pre menej náročných sa tu nájde aj zopár korporátnych ležiakov alebo napríklad Guiness.  Obsluha, aj keď na to nevyzerá, rada o pive pokecá a odporučí domáce špeciály.

Aj tak nám sympatickejší prišiel podnik s názvom Beertime, a to nielen vďaka happy hour (1+1 zdarma). Dá sa sedieť rovno na námestíčku Iroon Square a pri obľúbenom nápoji pozorovať ruch tohto čudného veľkomesta. Samozrejme plusom je aj zaujímavá ponuka domorodých pív.

Pripravte sa však na ceny od  šesť – sedem eur za malé pivo. Pre menej solventnejších, ale odvážnych, je tu alternatíva v podobe pivného obchodu Ermou Spirits pri námestí Monastiraki. Tento kríženec diskotéky a diskontu ponúka v niekoľkých chladničkách nielen grécke pivá. A často aj za menej ako polovičné ceny ako v podnikoch.

Jeden z najznámejších, alebo najviac viditeľných gréckych pivovarov je Septem Microbrewery. Okrem rôznych špeciálov a klasík uviedli sériu pív na každý deň. Pre pondelok je to ležiak, streda patrí wheat IPE, štvrtok Red Ale, piatok Pale Ale, v sobotu by ste mali mať chuť na Porter a v nedeľu na Honey Golden Ale. V utorok sa zrejme v Grécku nepije, ale ôsmy deň (ktorý to je?) patrí klasickej „ipe“.

Thursday’s Red Ale od Septem Microbrewery

Nebol síce štvrtok, ale niečo raňajkovať treba 🙂 Ľahký, nevtieravý ejl, jemne nahorklý so stopami karamelu. 4,5 % alkoholu. Marketingovo by som ho presunul na začiatok týždňa.

Friday’s Pale Ale od Septem Microbrewery

Silne chmeľový až medovo nasladlý Pale Ale. Obsah alkoholu je síce len 4,7 %, napriek tomu je ho tam cítiť. Slušne poprekladaný kúsok. Tentoraz trafili ten správny deň.

 8th day (8η μερα) od Septem Microbrewery

Pri varení boli použité chmele Mosaic, Citra a Simcoe, a toto pivo sa aj vďaka nim podarilo vyskladať na jednotku s piatimi hviezdičkami. Výrazne voňavá, ovocná, až bázová IPA, aj keď pri siedmich percentách môžme polemizovať, či už nejde o double IPU. Pamätáte si na prvé várky Punk IPY od Brewdogu? Čo sa vtedy nám ležiakovým pivárom odohrávalo v ústach? Tak toto je ešte o level vyššie. Vlajková loď tohto pivovaru.

 A to zďaleka nie je jediný remeselný pivovar. Tu je niekoľko ďalších:

Jasmine IPA od Strange Brew

Džús s dužinou. Drzo horká a zároveň prudko sladká. Vybalansovaná šťavnatá chuť po citrusoch, ale hlavne grapefruitoch. Horkosť ostáva v ústach ešte dlho po dopití. 6,2 % alkoholu, ale vôbec ho necítiť.

Smoked Amber Ale od Voreia

Tak toto je fakt zvláštne pivo jantárovej farby. Jemná ovocná aróma sa bije s údeným sladom. Na mňa je to až moc preúdené. K tomu vám po napití vyschne v hrdle. Pomedzi to všetko ešte vykukuje 7 percent alkoholu.

Dark Crops Rotting Christ od Non Serviam

Jedenásťpercentný Imperial Stout zrejúci v sudoch od bourbonu temný ako satanova duša. Bourbon ti nevypáli oči, ako pri iných, podobných pivách. Veľmi statné pivo. Tekutý dezert. Silná chuť po čokoláde, ale hlavne čerešniach. Mocný zážitok! A nádherná etiketa!

The Heretic od Dark Crops Brewery / Laconian Brewery

7 % unholy belgian dark ale. Naozaj nesväté belgické pivo s chuťou horkej čokolády. Samozrejme vyšší říz. S etiketami sa v Grécku vedia pohrať.

V drvivej väčšine podnikov a obchodov, ktoré sa nešpecializujú na pivo, nájdete akurát tak fľaše alebo plechovky, ktoré obsahujú x-tú napodobeninu „heinekenovských šťaniek“. Alfa, Mythos alebo Pils Hellas nájdete v každom novinovom stánku. Ale tak nejak je to stále aj u nás. Ináč vo viacerých podnikoch čapovali Staropramen. Že by tu bol obchoďák na dovolenke?

Αλφα (Alfa) strong od Athenian Brewery (Heineken)

Hellenic lager. S týmto tu som zhrešil na pláži. A to bolo to najzaujímavejšie, čo tam mali. Typický predstaviteľ „silného“ ležiaku z veľkého pivovaru, ktorý si k vyššej rezkosti pomohol akýmsi sirupovým prídavkom. Nejakú chuť na chvíľu cítiť je, ale ako rýchlo príde, tak hneď aj odíde. Nevýrazné pivo. Piť iba v najväčšej núdzi.

Snímky a text: Adrik