Hellstork nebude sám. Pri Myjave chystajú aj druhý pivovar

Podkylava, pivovar, hala, plán

Remeselný pivovar Hellstork, ktorý pripravuje v Myjave svoju domovskú prevádzku, nebude v okrese sám. Producenta zlatistého moku totiž chystá aj majiteľ Agropenziónu Adam. V obci Podkylava by chcel otvoriť produkčný pivovar.

Vo svojich priestoroch

Nový pivovar by mal niesť meno Pivovar Podkylava a mal by sídliť v existujúcej hale, ktorá doteraz slúžila ako prevádzka na spracovanie a uskladnenie ovocia. Investor by chcel podľa zámeru, ktorý aktuálne posudzujú úrady, v halách vyrábať okrem piva aj čokoládu.

Investor pritom v oficiálnych dokumentoch hovorí o výskume a vývoji. „Jednou z priorít tohto pivovaru bude výskum a vývoj nových pivných špeciálov. Tvorba nových receptúr a najmä skúmanie a zavádzanie inovatívnych procesov pri varení piva,“ píše sa v zámere.

Okrem iného chce na trh uviesť nové pivné štýly. „Pivá budú mať nové senzorické vlastnosti. Nedôjde len zvyšovaniu kvality a vlastností existujúcich druhov. Technológia bude prispôsobená na vývoj úplne nových druhov pivných špeciálov. Tieto pivné špeciály teda budú konkurencie schopné nielen v rámci Slovenska ale aj Európy,“ píše investor v predložených dokumentoch.

Takto formulovaný opis „inovatívnej“ produkcie môže byť ovplyvnený aj tým, že majiteľ môže žiadať o eurofondy. Či tak aj naozaj urobí, nie je jasné. Náklady na nákup technológie vyčíslil predkladateľ zámeru na 249-tisíc eur. Len na doplnenie, investor už s čerpaním eurofondov skúseností má.

Už tento rok?

Kapacita pivovaru je naprojektovaná na tisíc hektolitrov zlatistého moku za rok a podľa zámeru by malo ísť čisto len o produkčný pivovar. Pivo by malo byť distribuované v KEG sudoch a fľašiach. So stavebnými prácami by chceli v Podkylave začať už v priebehu tohto roka. Či sa im to podarí, je otázne. Aktuálne len začal proces EIA, ktorý neraz komplikujú pripomienky rôznych združení.

Ako už bolo spomínané, návrh predložil majiteľ prevádzky Agropenzión Adam. Tá v obci Podkylava prevádzkuje okrem ubytovacieho zariadenia aj biofarmu, wellness služby, chov dobytka či gastro a kongresové služby. Vlastné pivo by tak mohlo byť rozšírením a doplnením vlastnej ponuky. V okrese Myjava pripravuje svoju prevádzku aj pivovar Hellstork. V neďalekej Starej Turej, ktorá patrí už pod okres Nové Mesto nad Váhom, pritom pivo varí aj Turák & vnuk.

Snímka: EIA/Pivovar Podkylava