Boom minipivovarov pokračuje. Na strednom Slovensku

Predna hora Official

Čo mesiac, to nový pivovar. Aj takto by sa dal charakterizovať rok 2015 z pohľadu priaznivcov remeselného piva. Slovensko jednoducho prežíva pivný rok a ten ešte nekončí. Na úrady totiž predložila zámer postaviť pivovar aj spoločnosť RMV. Tá chce v Prednej hore otvoriť rovnomenný pivovar.

Plán nie je pre nás až tak nový. Už v marci tohto roka sme písali o plánoch majiteľov Rekreačného areálu Predná hora. Tí nám v jari povedali, že sa snažia o vlastný pivovar. „Prevádzkujeme rodinný podnik. Spolu s otcom a bratom dlhodobo holdujeme pivu ako takému,“ prezradil vtedy nášmu portálu Rudolf Čižmár z Rekreačného areálu Predná hora. Priaznivci piva tak najprv rozšírili ponuku o vlastnú značku pivu. Tú im špeciálne varí pivovar Ikkona. S takouto ponukou sa však neuspokojili a už pred trištvrte rokom plánovali vlastnú produkciu. „Celá snaha rozbehnúť vlastnú značku je len začiatok procesu, ktorý samozrejme vyvrcholí vlastným pivovarom práve v priestoroch pivovaru v roku 2016,“ prezradil Rudolf Čižmár.

Že nehovoril len tak, potvrdzuje aj zámer, ktorý rodinná firma predložila úradom na posúdenie. Z nich vyplýva, že na strednom Slovensku chcú začať stavať už budúci rok. „Účelom projektu je vybudovanie pivovaru Predná hora s kapacitou 3 000 hektolitrov piva za rok predávaného v KEG sudoch a vo fľašiach,“ píše investor v zámere, ktorý už posudzujú úrady. Z neho vyplýva, že pivovar by chcel prvé pivo podávať v roku 2017. Investor pritom predpokladá, že celkové náklady na vybudovanie pivovaru dosiahnu čiastku niečo vyššiu ako 321-tisíc eur.

Predna hora Official 2

V okrese Revúca sa pritom plánujú zamerať hlavne na špeciály. „Jednou z priorít tohto reštauračného pivovaru bude výskum a vývoj nových pivných špeciálov. Tvorba nových receptúr a najmä skúmanie a zavádzanie inovatívnych procesov privarení piva,“ píše investor v zámere. Potenciálni pivovarníci si trúfajú konkurovať nielen v domácich podmienkach. „Pivné špeciály teda budú konkurencie schopné nielen v rámci Slovenska, či Európy. Originalita a jedinečné varné postupy zaručia vysokú konkurencieschopnosť v rámci celého sveta,“ konštatuje investor.

Snímky: Zámer investora