História nie je všetko. Nedá sa na nej voziť (Zwickl)

Flotzinger - Zwickl

História bavorského pivovaru Flötzinger Brauerei sa začala písať už v roku 1543. Dodnes si zachoval svoju nezávislosť, keď je vlastnený rodinou Steegmüller. Kapacitou patrí medzi menšie nemecké priemyselné pivovary, keďže ročne dokáže navariť asi 100-tisíc hektolitrov piva. Len pre porovnanie, je to zhruba toľko ako náš Banskobystrický pivovar.

Z jeho ponuky ochutnáme pivo s názvom Zwickl. Ide o rovnomenný pivný štýl. Čím je špecifický? Je to kúsok, ktorý nebol filtrovaný aj vďaka tomu je pivo kalné s viditeľnými kvasinkami. Vzniklo prozaicky. Pivo sa pred filtráciou ochutnávalo, práve táto vzorka sa zvykla nazývať Zwicklbier. Ľuďom takéto pivo chutilo, tak ho také uvádzali aj do krčiem. Môže ísť o vrchne, alebo aj spodne kvasené pivo.

Názov piva: Zwickl

Pivovar: Flötzinger Brauerei Franz Steegmüller

Druh piva: Zwickl

Krajina: Nemecko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu:  5,1%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za škatuľu 4štyroch pív sme zaplatili 12 eur.

Farba: Svetlo-žltá. Pivo je jemne kalné.

Pena: Vysoká so šľahačkovitou konzistenciou. Pomaly padala.

Vôňa: Stredne intenzívna. Kombinácia sladu, medu, karamelu a náznakom aj kvetiniek.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia medu, karamelu a jemných náznakov kvetiniek. Horkosť je nevýrazná, doznievanie sladkasté. Prítomná jemná oxidácia.

6/10

Zhrnutie

Začnime tým pozitívnym. Pivo je dobre piteľné, uhladené a celkom lahodné. Ale chýbajú mu hutnejšie tóny a nejaké to iskrenie. Je to také pitie, ktoré by sme prirovnali k jemne vylepšenému europivu. Za nás je to šestka.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.5/10 (1 hodnotenie)