Hlasujte za najlepšie pivo roka 2016. Toto sú kandidáti

Ktoré pivo bolo v roku 2016 najlepšie? Aj na túto otázku dá odpoveď šiesty ročník Výročnej ceny Slovenskej pivovarníckej akadémie. Tá pravidelne oceňuje pivovary, pivá či osobnosti, ktoré boli za uplynulý rok najlepšie a najzaujímavejšie. Hlasovať a vyberať víťazov trinástich kategórií budú členovia Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska a členovia Akadémie.

O tzv. „pivných oscaroch“ však môžete druhýkrát rozhodnúť aj vy. Slovenská pivovarská akadémia v spolupráci s portálom oPive.sk vyhlasuje špeciálnu kategóriu. V rámci nej môžete hlasovať za „Pivo roka“. Členovia akadémie vybrali štyroch finalistov v kategórií „Pivo roka – z pivovaru, alebo aj malého remeselného pivovaru v SR bez obmedzenia veľkosti produkcie pivovaru“. A práve z nominovaných pív môžete teraz vybrať jedno, ktoré bolo podľa vás najlepšie. Hlasovanie bude prebiehať do konca mája. Pivo s najvyšším počtom bodov bude ocenené výročnou cenou.


Názov piva: Cassovian Imperial Stout 21°
Štýl: Imperial Stout
Pivovar: košické pivovary Golem, Corvus, Cassa Brewery, Šemrák

Ukážka toho, že aj konkurenčné pivovary môžu spolupracovať. Za pivom Cassovian Imperial Stout stojí trojica kamenných (Golem, Cassa Brewery, Šemrák) a jeden kočovný pivovar (Corvus). Autorom receptu bol domovarič Drahuš Horváth.

 


Názov piva: Jozef II. 10°
Štýl: Svetlé výčapné pivo
Pivovar: Holíčsky Pivovar Wywar

Holíčsky Pivovar Wywar svieti na slovenskej pivnej mape od leta 2014. Za ten čas uviedol na trh množstvo druhov klasických i menej tradičných pív. Jedno však nájdete v jeho ponuke už od začiatku. Ide o obľúbenú „desiatku“ s názvom Jozef II.

 


Názov piva: Screaming Bitch
Štýl: India Pale Ale
Pivovar: Holíčsky Pivovar Wywar v spolupráci s kočovným pivovarom Hell Bastard

Ďalší kúsok z dielne Holíčskeho Pivovaru Wywar. Tentokrát ide o menej tradičný počin. V Holíči totiž spolupracujú aj s kočovnými pivovarmi a práve s brnenským pivovarom vzniklo aj pivo v štýle India Pale Ale, ktoré nesie meno Screaming Bitch.

 

 

 


Názov piva: Smoked Porter 17°
Štýl: Údené pivo
Pivovar: Stupavar v kooperácii s kočovným pivovarom Behind The Hills

Pivo zaznamenalo úspech už pri jeho prvom predstavení v roku 2015. Zvíťazilo totiž v domovaričskej súťaži v Chorvátsku. Jeho autorom je Miroslav Bandžuch, ktorý v tomto prípade spojil sily s s Ľubošom Kružicom zo Stupavaru.

 


Hlasovanie sa skončilo. Víťaza vyhlásia na šiestom ročníku Výročnej ceny Slovenskej pivovarníckej akadémie 15. júna.