Slováci môžu písať pivné príbehy aj za hranicami svojej vlasti. To je aj príklad manželov Denisa a Zuzany Kozlovcov. Tí stoja za podnikom Baobab, ktorý nájdete v portugalskom Porte. Jeho špecializáciou je ponuke remeselného piva.
Poďme do Portugalska
Príbeh slovenský podnikateľov priniesol český portál Aktuálně. Ten sa porozprával s obomi Slovákmi a priniesol ich životnú dráhu. Denis priznal, že do Portugalska cestovali cielene s plánom otvoriť podnik s remeselným pivom.
„Český aj slovenský trh je takýmito podnikmi presýtený. Takže Portugalsko, ako jedna z mála krajín EÚ, ponúkalo stále nejaký potenciál otvoriť niečo, čo bude nové a príťažlivé pre miestnych aj turistov,“ prezradil Denis.
Zuzana ho dopĺňa a konštatuje, že pivo v Portugalsku nemá takú tradíciu. „Tu nikdy žiadna pivovarnícka história nebola. Najstarší pivovar s remeselnými pivami tu v Porte stojí deväť rokov. Inak áno, Portugalci sú skôr vinári, ale zase najznámejšia značka piva Superbock je tu pojem. Je to obrovská firma tu v Porte, ktorá zamestnáva veľa ľudí. Takže to tu pijú všetci,“ hovorí.
Podobné ako na Slovensku
Manželia pritom priznávajú, že podmienky na založenie podniku boli približne rovnaké ako na Slovensku. Zaujímavé bolo, že sa na založenie svojho podniku pýtali svojej konkurencie.
„Na internete sme si našli kraftové bary s remeselnými pivami a šli sme sa do nich pýtať, či si myslia, že je dobrý nápad otvoriť si tu podnik, aj keď nie sme Portugalci. Tiež sme zisťovali, aký je trh a všetci, teraz už naši priatelia, nám povedali, že ak to chceme urobiť, aby sme to urobili teraz,“ smeje sa Zuzana.
Pivo odoberajú od pivovarov, v ponuke sa však objavil aj ich kúsok. „Keď sme tu oslavovali druhé výročie, chceli sme uvariť nejaké zaujímavé pivo a pridať do neho aj nejaký slovenský prvok,“ objasňuje Zuzana.
Horalkové pivo
Voľba padla na známe oblátky. „Pretože Horalky sú slovenský národný poklad, tak sme sa rozhodli pridať ich do piva. Kontaktovali sme aj Seditu, ktorá ich vyrába, či môžeme použiť ich meno a znak, a oni nám odpísali, že je to úžasné, drží nám palce a že určite môžeme,“ uviedla Zuzana.
Známa firma im však potrebnú surovinu nedodala. „Moja mamka poslala zo Slovenska kilo Horalek a z nich sme s naším kamarátom, ktorý vlastní pivovar presne pre tieto Stouty, uvarili pivo a bolo naozaj výborné. Bolo to asi najlepšie pivo, aké som kedy pila, a to nehovorím len preto, že bolo naše. Tie horalky v tom boli krásne cítiť,“ hovorí Zuzana.
Manželia sú so životom v Portugalsku spokojní. Zostať v Porte však neplánujú. „Portugalsko je nádherné, Porto je krásne, máme tu kamarátov, ale zostať na furt by sme tu nechceli. Naša filozofia s Denisom je, že život je príliš krátky na to, aby sme zostali na jednom mieste. Hlavne teraz máme takú slobodu, že môžeme cestovať po celom svete a bola by chyba to nevyužiť,“ uzatvára v rozhovore pre portál Aktuálně Zuzana.
Prečítajte si aj
Snímka: FB/Baobab Craftbeer Porto