Na východe Slovenska kreslia druhý pivovar U medveďa

U Medveďa, Humenné, nový pivovar, humennské pivo,

Na východe Slovenska kreslia nový pivovar U medveďa. Úradom predložili zámer, ktorého cieľom je postaviť nového producenta zlatistého moku v Humennom. Predkladateľ má pritom s pivovarníckym remeslom v meste už dlhoročné skúsenosti.

Na Gaštanovej ulici

Nový pivovar by mal vyrásť na Gaštanovej ulici vedľa reštaurácie Gaštanka. Podľa zámeru by mal nový objekt vytvoriť plochu s rozmermi 480 štvorcových metrov. Nový pivovar by z nej mal zabrať 440 štvorcových metrov, piváreň 40 štvorcových metrov.

Pôjde o menšiu reštauráciu, keďže plánovaná kapacita podniku je 16 osôb. Naopak, pivovar by sa mal svojou kapacitou zaradiť medzi väčšie remeselné pivovary. Jeho ročná kapacita by mala byť 3 000 hektolitrov zlatistého moku.

„Piváreň bude slúžiť na varenie a predaj rôznych druhov piva, ktoré budú následne spotrebovávané v pivárni na adrese Gaštanová Humenné a dodávané ďalším odberateľom v spotrebiteľskom balení vo fľašiach a v KEG sudoch,“ píše sa v zámere, ktorý posudzujú úrady.

Už budúci rok?

So stavebnými prácami by chceli začať už tento rok. Predpokladané otvorenie celého podniku je v máji budúceho roka. Veľkosť investície vyčíslil investor na 340-tisíc eur.

Zámer pritom predkladá spoločnosť U Medveďa. Áno, je to tá istá spoločnosť, ktorá už v Humennom vlastní Pivovar U medveďa. Otvorené zostáva, či budú v Humennom budú prevádzkované oba pivovary, alebo sa bude výroba koncentrovať už v novej budove.

Portál oPive.sk majiteľov kontaktoval, na našu otázku však nereagovali. Dôvodom prečo v Humennom rozhodli pre druhý pivovar môže byť kapacita prvého. Starý Medveď má totiž ročnú kapacitu na úrovni 500 hektolitrov piva.

S touto kapacitou sa zaraďuje medzi menších hráčov a všeobecne platí, že výroba na väčších varniach je ekonomicky rentabilnejšia. Samozrejme za predpokladu, že výrobca má dobre zabezpečený odbyt.

Len pripomenieme, že Pivovar U medveďa otvorili v júli 2016. Doteraz ide o najvýchodnejšie položeného producenta piva na Slovensku. V jeho ponuke môžete nájsť spodne aj vrchne kvasené pivá.

Prečítajte si aj

U medveďa: Takých podnikov potrebuje východ viac