IPA z Nitry? Zaujme hutnosťou a „ovocím“ (Critical IPA)

IPA, Hop Grup, India Pale Ale, recenzia, pivo

Dnes si otestujeme ďalšie pivo z produkcie nitrianskeho pivovaru Hop Grup. Ide o štýl, ktorý zviditeľnil malé pivovary. IPA bola a stále je medzi priaznivcami piva z menších pivovarov obľúbená. V Nitre navarili pivo s názvom Critical IPA. Pivovar ho charakterizoval nasledovne: „Silnejšia americká IPA z anglických sladov riadne nachmelená s americkými chmeľmi Amarillo, Centennial a Citra, čo sú snáď asi aj obľúbené odrody chmeľov u nás v pivovare. Takže riadna nálož tropického ovocia, grepu, citrusov.“

Názov piva: Critical IPA

Pivovar: Pivovar Hop Grup Nitra

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 18°

Obsah alkoholu:  7,2%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytol samotný pivovar.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je kalné.

Pena: Vysoká, hutná so smotanovou konzistenciou. Len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia grepu, pomarančov, ríbezlí, trávnatých a kvetinkových tónov.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plnšie. Ponúka kombináciu grepu, pomarančov, ríbezlí, trávnatých tónov i prezretého ovocia (marhule, egreše). Koncovka je výrazne horkastá. Alkohol je citeľný.

7/10

Zhrnutie

IPA, ktorá zaujme hutnými tónmi, ktoré evokujú prezreté ovocie. Prítomná je aj výrazná citrusová linka, v tomto smere je však menej dominantná. Pivo je z tohto pohľadu menej piteľné a ťažšie. Za nás je to sedem bodov. Určite je to nadpriemerné pivo, ktoré má čo ponúknuť. V kategória IPA je však konkurencia veľká.

Sending
Hodnotenie čitateľov
10/10 (1 hodnotenie)