Írska legenda, ktorá s menom nehazarduje (Guinness Extra Stout)

Guinness Extra Stout

Prvý nástrel: Už sme tu polemizovali nad tým, či je exportné pivo rovnaké ako to, ktoré predáva pivovar doma. Aj preto sme sa rozhodli, že pivo Guinness otestujeme v jeho originálnej podobe. Je dovezené priamo z Írska. Práve tam totiž tento legendárny Stout vzniká. Už pohľad na fľašu naznačuje, že ide o iný kúsok ako ten, ktorý nájdete v našich obchodoch. Uvidíme.

Názov piva: Guinness Extra Stout

Pivovar: Guinness & Co.

Druh piva: Dry Stout

Krajina: Írsko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 4,2%

Zloženie: Neuvedené.

Farba: Tak toto by mohla byť pokojne aj predloha čiernej farby. Tak si ju predstavujem.

Vôňa: Kombinácia karamelu, kávy a pomerne výrazného ovocia. Černice, možno čučoriedky.

Pena: Do hnedastá sfarbená s jemnou konzistenciou.

Chuť: Nástup je jemný. Sladová chuť sa postupne rozvíja a v strede prichádza taký vrchol. V ňom zachytíte ťažké kávové tóny, ktoré sú krížené s ovocím. Napríklad černicami. Chmeľ v pive nehľadajte.

7/10

Zhrnutie

Toto pivo je legendárne a v našom teste obstálo. Aj keď nejaké pripomienky určite máme. Napríklad hutnosť chutí by mohla byť aj vyššia. Keď sa však pozrieme na obsah alkoholu, je to vysvetlené. Na pive svieti 4,2 percenta. To mnohé vysvetľuje. Aj nižší obsah alkoholu pomáha piteľnosti. Napriek tomu, že ide o tmavé pivo, je pomerne svieže. Pomáha tomu aj suchosť, aj ovocné tóny v strede. Dlho som nerozmýšľal. Dávam sedmičku. Je to nadpriemerné pivo a určite učiteľ v tomto štýle. Učiteľ, ktorého však mnoho pivovarov už prekonalo.