Jačmenné víno z Holandska (Prael Barleywine)

Brouwerij de Prael Prael Barleywine

Prvý nástrel: Dnes si otestujeme pivný štýl, ktorý nie je až tak rozšírený. V chladničke sa nám chladí pivo, ktoré nesie názov Prael Barleywine a spadá do kategórie Barlwey Wine, alebo ak chcete jačmenné víno. Tento štýl je charakteristický predovšetkým vysokým obsahom alkoholu, vďaka čomu sú tóny našponované a hutné. Samotný pivovar založili v roku 2002 a sídli v holandskom Amsterdame.

Názov piva: Prael Barleywine

Pivovar: Brouwerij de Prael

Druh piva: Barley Wine

Krajina: Holandsko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 9,6%

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, chmeľ, kvasinky, pomaranč, koriander.

Cena: Pivo sme kúpili v rakúskej pivotéke. Jeho cena bola okolo štyroch eur.

Farba: Medeno-červená. Pivo je mútne.

Vôňa: Výrazne cítite slad (karamel, med), banány, citrusové ovocie i klinčeky, ale aj koreniny a alkohol. Zaujímavé je to, že keď pivo postupne ohrievate v rukách, uvoľňuje ďalšie tóny.

Pena: Zložená z jemných bubliniek. Celkom rýchlo padala.

Chuť: Už úvodné sladové tóny sú vysoko postavené a stred na tento trend priamočiaro nadväzuje. V ňom zachytíte karamel, med, čerešne, ríbezle i korenistý závan (určite koriander) a predovšetkým silnú alkoholovú stopu. Koncovka je horkastá len platonicky.

7.5/10

Zhrnutie

Zaujímavý kúsok. Tzv. „jačmenné víno“ nie je rozšíreným pivným štýlom a ani tak skoro nebude. O dôvodoch by sme mohli polemizovať dlho, celkom pekne sa však dajú nájsť aj v tomto kúsku. Už úvod vám naznačuje akú ligu hráte. Najsilnejší je stred, v ktorom nájdete nekonečné množstvo tónov – či už ovocie (ríbezle, vyšňa, pomaranč), karamel, med či koriander. Koncovka je horkastá len tak, aby sa nepovedalo. V rámci štýlu je to však fajn. Tomuto kúsku chýba viac lahodnosti. Pod to sa podpísal aj výrazný alkohol, ktorý si nemôžete nevšimnúť. Chýba mi v ňom niečo prekvapivé, nejaký zvrat. Je to vysoko nadpriemerné pivo, ale k dokonalosti mu chýbajú detaily. Dávam sedem bodov a pol bodu navyše. Pokojne vyskúšajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
0.5/10 (1 hodnotenie)