Jeden z najstarších minipivovarov na Slovensku skrachoval

Codecon

Keď v roku 1995 otvorili vo Svätom Jure minipivovar Codecon, bola to menšia slávnosť. Dva roky po rozdelení Československa sme totiž na nášho suseda pozerali s obdivom. Minimálne cez pivnú optiku. Zatiaľ čo v Česku mal svoj menší pivovar takmer každý región, u nás chýbali. Pivovar Codecon bol výnimkou. Rozhodol sa kráčať tradičnou cestou a lákať priaznivcov na klasicky vyrobené pivo. V tom čase sa pridal k desiatke ďalších minipivovarov u nás. Väčšina z nich sa nedožila piatich rokov, Codecon odolával. Odolával až to tohto roku, kedy ho súdy aktuálne posielajú do krachu.  „Súd vyhlasuje konkurz na majetok dlžníka Pivovar Codecon,“ znie čerstvé rozhodnutie bratislavského súdu. Skúsme sa však pozrieť o pár rokov späť. 

V rokoch 1993 až 1995 to u nás vyzeralo celkom veselo. Slovenská pivná história zažíva prvý boom minipivovarov. Na mape pribúdajú pivné vlajočky napríklad v Dunajskej Strede (Dunbier), Námestove (Oravar) či Leviciach (Helén). K nim sa v roku 1995 pridal aj Pivovar Codecon, ktorý otvoril svoje brány vo Svätom Jure. Majitelia si vyhliadli kláštor, v ktorom chceli oživiť tradíciu výroby tradičného pivo. „Mnísi tu varili pivo odjakživa. My sme len nadviazali na ich tradíciu,“ vysvetľoval pre Spectacular Slovakia pár rokov po otvorení majiteľ pivovaru František Šulka.

Pivovar si pomerne rýchlo získal svojich špecifických priaznivcov. Okrem klasického Kláštorného ležiaku (11,5%), varieval aj tmavý exkluzívny 16-stupňový ležiak Grandler. Pivovar mal však jedno špecifikum. Jeho pivo ste si nemohli vychutnať každý deň. Špecializoval sa na príležitostné akcie, ktoré ste si buď zaplatili, alebo vyhliadli. Aj preto sa o pivovare veľa nevedelo. Spomedzi menších pivovarov by sme ho mohli dokonca označiť za najmenej známy. Veľa o ňom dokonca dodnes nevie ani samotný Google. Ale pri pátraní, čo sa vlastne vo Svätom Jure stalo, sme predsa len niečo našli. Podľa súdnych rozhodnutí majiteľ pivovaru doplatil na dlhy, alebo lepšie povedaná na pôžičky. V roku 2009 si požičal 135-tisíc dolárov. Tie mal vrátiť, podľa súdu však nevrátil. Aj preto pezinský súd v roku 2012 vydal rozhodnutie, podľa ktorého majiteľ nesmel zaťažovať majetok a štyri svoje spoločnosti. Medzi nimi aj Pivovar Codecon.

Po tomto dátume to už išlo s pivovarom ako z kopca. Dlhy sa množili, perspektíva padala. Len Sociálnej poisťovni podnik dlhuje vyše 80-tisíc eur. Čo bude teraz? Z pohľadu Codeconu nič. O budúcnosti rozhodne súd. S najväčšou pravdepodobnosťou skončí vybavenie pivovaru v dražbe. Existuje tak možnosť, že si ho za zvýhodnených podmienok kúpia noví majitelia, ktorí oživia výrobu piva vo Svätom Jure.