V posledných dňoch a týždňoch sa množia negatívne informácie o pivovarníckom segmente. Jedna z viacerých správ prišla z Česka. Výroba skončila v pivovare Uherský Brod, ktorý poznali aj slovenskí pivári. Jeho pivo často ponúkal napríklad reťazec Lidl.
Nerentabilný
O tom, že pivovar už nevarí, informuje na svojej stránke český magazín Euro. „Rovnako ako ďalšie firmy v tomto odvetví, tak aj pivovary zo skupiny Lobkowicz zaznamenali prepad v predaji sudového piva na českom i zahraničnom trhu. Situáciu sme riešili operatívne a snažili sa tieto vplyvy minimalizovať,“ uviedla pre Euro Silvie Špryňarová, manažérka Citic.
Citic Europe Holdings z Hongkongu je majiteľom skupiny Lobkowicz, pod ktorú spadajú okrem Uherského Brodu aj pivovary Vysoký Chlumec, Protivín, Rychtář, Černá Hora, Klášter pod Jizerou a Jihlava.
Pivovar v Uherskom Brode postavili v roku 1895 a z jeho varní vychádzali spodne kvasené piva s názvami Perun, Patriot a Premium. Pivá sa z trhu nestratia, skupina ich bude variť v inom pivovare. Posledný údaj hovoril o tom, že v pivovare v roku 2015 navarili 65-tisíc hektolitrov piva. Posledné roky pivovar svoju produkciu nezverejňoval.
To isté čo konkurencia
Vedenie pivovaru sa tak uchýli ku kroku, ktorý pred rokmi kritizovalo a poukazovalo na to, že cestou ako si dosiahnuť originalitu je zachovanie výroby v regionálnych pivovaroch. Práve na tejto pestrosti celá skupina stavala.
Až prišiel rok 2015. Sedmičku pivovarov totiž pred piatimi rokmi kúpila čínska spoločnosť CEFC. Odvtedy to išlo s pivovarmi dole vodou. Kým v čase prevzatia boli piatou najväčšou pivovarníckou skupinou v Česku, o dva roky klesli na siedmu pozíciu.
Nebolo to však len výmenou majiteľa. Ešte koncom minulého roka priniesol český Forbes článok o tom, ako veritelia, polícia aj čínski investori hľadajú zakladateľa skupiny Lobkowicz. „Zdeněk Radil sa podľa nášho názoru dopustil pri riadení skupiny Lobkowicz Group viacerých porušení zákonov ČR. Preto na neho skupina podala niekoľko trestných oznámení,” potvrdil Forbesu Jaroslav Tvrdík, člen dozornej rady CITIC Europe, ktorá je aktuálne majiteľom pivovarov.
Podľa českého magazínu mal zakladateľ ohýbať hospodárske výsledky, falšovať podpisy ostatných konateľov a zakrývať rôzne záväzky.
O nič lepšie na tom nie je ani slovenská dcéra koncernu. Spoločnosť Pivovary Lobkowicz SK musia riešiť návrh na vyhlásenie konkurzu. Či nakoniec aj bude vyhlásený, rozhodnú súdy.
Snímka: Pivovar Uherský Brod