Aká je vaša priorita, keď idete na dovolenku? Cena, vylihovanie na pláži, čľapkanie sa vo vode, historické pamiatky? Alebo ste ako ja, a dovolenku si vyberáte podľa hustoty podnikov s kvalitným pivečkom? Nie tak dávno som bol na road tripe v Írsku (a Severnom Írsku) a zatiaľ čo neviem, aké hrady, útesy či mestá sú najkrajšie, viem vám odporučiť, aké podniky stojí za to navštíviť. Celkovo som si pripravil päť článkov z rôznych miest, tak poďme na prvé mesto, Belfast.
Ako titulná fotka slúži vôbec moja prvá fotka na tripe, oproti hotelu sme mali malinký podnik, kde samozrejme, ako všade inde, čapovali Guinness. Keďže sa hovorí, že v Írsku je Guinness najlepší, skúšal som ho snáď v každom meste, väčšinou v niekoľkých rôznych podnikoch, vrátane samotného Guinnessu, ale k tomu sa dopracujeme až neskôr. Môžem úprimne povedať, že Guinness bol takmer v každom jednom podniku, kde som bol, aj v tom najmenšom meste. Všade bol úplne čerstvý, keďže v Írsku sa čierne pivo pije v úplne iných číslach, ako na takom Slovensku. Veľmi jemný, chutný, s výraznou chuťou praženého sladu, všade ho čapujú cez tú istú pípu, rovnakým spôsobom.
Ku Guinnessu sa ale samozrejme ešte dostaneme, teraz poďme na trošku menej okukané pivá.
The Woodworkers bol jedným z podnikov, na ktoré som sa tešil najviac. Na výčape viac ako 20 pív, našli ste tam aj Stone IPA a Brewdog Punk IPA, ale v tomto podniku by bola škoda ostať pri overenej klasike. Na začiatku vám donesú dva papieriky, na ktorých je aktuálna ponuka, okrem pohára/pinty si môžete vybrať ochutnávku viacerých kúskov, čo bola pre mňa jasná voľba. Ku každému pivu bol popis toho, čo v každom jednom pive môžete očakávať.
Mohli ste si vybrať 6 (8 £), 8 (12 £) alebo 20 (28 £) koštoviek. Ja som si vybral 8 a vyzeralo to takto.
Naľavo môžete vidieť Choco Choc Choc Porter od Mad Hatter, ktorý ako názov napovedá, bol samá mliečna čokoláda. Nasleduje lepší a vyváženejší Porter, s kokosom, od pivovaru Kinnegar. Následne ďalší Mad Hatter, tentoraz silná DIPA, potom ľahká tropická Session IPA od Alphabet. V druhej polovici idú tie viac hazy kúsky, tri od pivovaru Partizan (ani jedno nebolo označené ako hazy alebo new england), a posledný pohár patril NEIPA od pivovaru Vocation. Bol to veľmi dobrý začiatok dovolenky, zlé pivo v ochutnávke nebolo, najlepšie boli Partizan Saison s liči, Mad Hatter DIPA a Kinnegar Porter.
Bootleggers patrí k veľmi známym podnikom v Belfaste. Bol ale veľkým sklamaním, dal som si tam najzaujímavejšie pivo, ktorým bolo Smithwicks Irish Red Ale. Možno ho aj poznáte, patrí k najznámejším pivám typu Red Ale. Poviem vám ale jedno, dobré nebolo. Tu nechoďte.
Cestou do posledného baru sme si ešte spravili medzizastávku, kde som si chcel napraviť chuť. Miesto sa volalo Bittles Bar. Nemal som úprimne veľké očakávania, v bare boli hlavne dôchodcovia. Na pípach Carlsberg, Smithwicks, Guinness. Mali ale dve craft pivá a aj keď personál mi o nich nevedel povedať, jeden štamgast bol ochotný. Jedno z nich nazval kalnou ovocnou šťavou, tak som vedel hneď, ktoré si dám 🙂
Už ako mi toto doniesli, som mal úsmev na tvári. Vo vôni výrazné citrusy. Pivo bolo šťavnaté, pekne nachmelené, osviežujúce. Perfektná Session IPA (išlo o pivo Big Little IPA z pivovaru Heaney Farmhouse Brewing, ktorý je priamo z Belfastu). Zaslúžilo si lepší pohár, to vám poviem.
Prešli sme asi 200 metrov a boli sme vo finálnej zastávke Belfastu, bare The Garrick, kde hrala živá hudba.
Okrem klasickej ponuky tu väčšinou majú aj tzv. Cask Ale. Cask Ale je väčšinou čerstvý nefiltrovaný Ale, ktorý sa naplní do sudu, kde pivo ešte prejde finálnou (aj keby len minimálnou) fermentáciou. To sa potom čapuje pomocou pumpy (bez poháňania pomocou CO2, dusíku a podobne). Optimálna teplota je medzi 12 a 13°C. Pivo je menej karbonizované. Keďže u nás sme zvyknutí na vyššiu rezkosť a nižšiu teplotu, je otázne, koľkým by takto podávané pivo chutilo. V zahraničí je to ale považované za najkvalitnejšie pivo.
Ja som samozrejme neodolal, išlo konkrétne o Sharp’s Atlantic Pale Ale. Bolo presne také, ako som čakal. Rezkosť nižšia, teplota vyššia. V pive dominoval slad. Dochuť bola po kvasinkách. Nebolo to zlé, ale stačilo jedno pre zaujímavosť. Zvyšok večera som si už išiel Guinness 🙂
Najlepšie pivo v Belfaste: Heaney Farmhouse Brewing – Big Little IPA
Nabudúce: Tullamore
***********************************
Elchapak
Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.