Pivné pravdy: Plzeň je najlepšia a Američania varia šťanky

Internet je plný bludov. Človek je zvyknutý, že všetko, čo číta, musí brať s rezervou. No pritom občas zabúdame, že ľudia radi šíria nezmysly aj osobne. A len o samotnom pive ich je dosť.

To, že čapované pivo nemusí byť najlepšie, sme si už prebrali a môžete si o tom prečítať v článku Aké pivo je najlepšie? Čapované, z plechovky či fľaše. Poďme si povedať pár ďalších právd/neprávd.

Ovocné, kyslé, dokonca aj čierne pivá sú pre baby

Chcem poriadne pivo, žiadne babské. Pokiaľ je u piva cítiť niečo iné, ako chmeľ, je to babské pivo. Svetlú horkú dvanástku pre deda a čierne je moc sladké, tak to bude pre babku. Len niekoľko z predpojatých nezmyslov. Každý by mal piť to, na čo má chuť, a to, že nežnejšie pohlavie preferuje ovocie či čokoládovú chuť v pive, neznamená, že teraz má vzniknúť stigma pre chlapov voči ochuteným pivám. Takisto to neznamená, že ženy si nevedia pochutnať na svetlom horkom pive, a že im to s ním pristane 🙂

Mali ste už pivo, kde na 1000 litrov piva ide 500 kilo čučoriedok? Pivo, po ktorom vás strasie, čo je také kyslé? Imperial Porter s kakaom a orieškovou kávou? Nuž, keby ste tomu dali šancu, možno by ste si našli nový obľúbený pivný štýl a pridali by ste sa k nám frfľošom, že je u nás málo dostupných takých chuťoviek 🙂

Zaujímavosť: Viete o tom, že existuje pivný štýl, do ktorého je bežné pridávať si sirup? Ide o Berliner Weisse, ľahké, ale veľmi kyslé a osviežujúce pivo, pochádzajúce z Nemecka. Povinná jazda v Nemecku, stojí určite za vyskúšanie, ale sirup si dajte radšej sami, Nemci ním totižto nešetria.

Americké pivo sa nedá piť

Keď niekto príde z Ameriky a povie, že tam pil samé močky, je to len a len jeho chyba. Pôjdem na východ a dám si Šariš, ktorý mi nechutí, tým pádom môžem povedať, že všetky slovenské pivá sú zlé? Craft Beer je posledné roky veľký boom na Slovensku, no v Amerike hovoríme už o desaťročiach. Hovoríme o krajine, ktorá predefinovala pohľad na mnohé štýly, ako je napríklad IPA, Stout či Barley Wine. Zatiaľ čo u nás sa blížime k 100 remeselným a kočovným pivovarom, v Amerike je ich cez 5 000. Také San Diego, Seattle, San Francisco či Portland patria medzi najlepšie mestá s remeselným pivom vôbec. Ak ste tam boli a dali ste si Coors Light, môžete si za to sami.

5% alkoholu? To je 12°

Na Slovensku radi hovoríme v stupňovitosti. Chcem jedenástku, pätnástku. Čo to ale znamená? Stupne hovoria o koncentrácii extraktu (hlavne cukry). Tieto cukry sa premieňajú počas fermentácie (kvasenie) na alkohol. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že 1° sa premení na približne 0,4% alkoholu. Ale je to veľmi hrubý výpočet a v konečnom dôsledku aj tak záleží na sládkovi, ako pivo prekvasí. Povedzme, že uvarí pivo, ktorého koncentrácia extraktu bola 24°. Máme teda navarenú fajnovú dvadsaťštvorku. Podľa predpokladu, že 1° sa premení na 0,4% alkoholu, nám vyjde alkohol 9,6%. Jemu ale nič nebráni ukončiť fermentáciu na 8,5% alkoholu a trochu cukrov tam ešte nechať. Pivo bude tým pádom sladšie, čo je napríklad pri Imperial Stout úplne v poriadku.

Prečítajte si tiež

Jedno kvasinkové prosím

Ako toto vzniklo? Kedysi boli u nás len čisté, filtrované a pasterizované ležiaky, pšeničné pivo z Nemecka ale bolo kalné, mútne, a na spodku býval sediment. S príchodom nefiltrovaných a nepasterizovaných pív by sme si ale pojem kvasinkové mohli odpustiť, sediment je v pivách bežný (a v žiadnom prípade nie je závadou). Každé pivo obsahuje kvasinky a nazývať len pšeničné pivo kvasinkovým je zavádzajúce.

Napadajú Vás ďalšie príklady, ktoré by stálo za to vypichnúť?

***********************************

Elchapak

Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.

Snímky: Pixabay (maatcheck, RitaE)