Kaltenecker dobehli dlhy. Pivovar už chránia súdy

Kaltenecker 4

Piaty najväčší pivovar na Slovensku rieši vážne problémy. Rožňavský Kaltenecker požiadal súdy o ochranu pred veriteľmi a pokúsi sa o reštrukturalizáciu. Vyplýva to z rozhodnutia košického súdu, ktoré vstúpilo do platnosti. „Okresný súd Košice I (…) začína reštrukturalizačné konanie voči dlžníkovi Pivovar Kaltenecker,“ znie oficiálne stanovisko súdu, ktorý toto rozhodnutie zverejnil v Obchodnom vestníku.

Remeselný pivovar sa tak vydal rovnakou cestou ako stavebné giganty Váhostav či Doprastav – chce škrtnúť veľkú časť dlhov, aby mohol ďalej existovať. Aj keď je tento krok prekvapivý, dal sa očakávať. Pivovar zaznamenal v posledných dvoch rokoch výrazne straty. V roku 2013 skončil so stratou takmer 900-tisíc eur, o rok neskôr bola táto strata o necelých 200-tisíc nižšia. Len na porovnanie, takúto stratu nevyprodukoval ani celý pivný sektor na Slovensku.

O nelichotivej informácii pivovaru sme informovali pred pár týždňami. Kaltenecker zažíva ťažké časy, keď v závere minulého roka menil majiteľa. Z pivovaru vycúvala finančná spoločnosť Skyside, keď sa novým majiteľom stal Westpoint House, ktorý sídli vo Veľkej Británii. Firma musela už v auguste tohto roka riešiť návrh na konkurz. Ten mal podať obchodný partner pivovaru. Z konkurzu nakoniec vzišlo.

Aktuálna situácia pre pivovar znamená, že jeho chod bude pod drobnohľadom reštrukturalizačného správcu. Ten by mal vypracovať plán ozdravenia pivovaru, ktorý bežne predpokladá výrazne zoškrtanie dlhov a nastavenie procesov tak, aby sa pivo v Rožňave mohlo variť tak, ako doteraz.

Len nedávno sme informovali, že pivovar svojim obchodným partnerom prezradil plány na najbližšie obdobie. Počas najbližších týždňov by mal na trh uviesť štyri nové druhy piva. „Osobitne sa tešíme na spoluprácu s pánom Rothom z Maďarska. Prijal ponuku na spoluprácu a spolu s našim hlavným sládkom pánom Bednárom, vytvárajú lahôdku zo sveta Strong Scotch Ale, sedemnásť stupňový Wee Heavy. Na trh ho uvedieme ako novoročný pozdrav v januári 2016,“ oznamoval Kaltenecker svojim partnerom. Na týchto plánoch by sa nemalo nič meniť. Pivo by malo byť naďalej dostupné.

Pivovar kontaktujeme a správu budeme dopĺňať o jeho stanovisko.

*************
Čo je to reštrukturalizácia
Môžeme ju definovať ako ozdravenie podniku pod dohľadom súdu. Firmy k nemu pristupujú vtedy, keď majú vysoké dlhy a myslia si, že podnik na seba dokáže zarobiť. Preto namiesto konkurzu (resp. krachu) zvolia škrt dlhov a následne splatenie časti dlhu. S ozdravením podniku musia súhlasiť veritelia. Pre nich je výhodnejšia ako konkurz preto, že pri nej dostanú naspäť viac peňazí ako pri rozpredaji podniku. Samotné konanie však môže znamenať aj rýchly prechod ku konkurzu. Ak totiž veritelia neschvália ozdravný plán, pivovar pôjde automaticky do konkurzu.

Snímka: Kaltenecker