Na slovenskú pivnú mapu pribudne Handlová

Čo dolina, to iné pivo. Kedysi pravidlo, na prelome tisícročí len bledá spomienka na najlepšie pivovarnícke časy. V posledných rokoch sa však situácia začína obracať k lepšiemu. Aktuálne je na Slovensku vyše 60 pivovarov a na ceste sú ďalšie. Na pivnej mape tak čoskoro pribudne aj Handlová.

Rozšírenie pivárničky

V meste, v ktorom žije niečo vyše 17-tisíc obyvateľov, chystá pivovar spoločnosť Royal Data Group Europe. Jej majiteľom je Ján Spevár, ktorý pôsobí v IT-sektore a v posledných voľbách kandidoval za primátora Handlovej. Okrem toho vlastní aj Handlovskú pivárničku 120. Práve k nej chce pristavať aj pivovar, ktorý má rozšíriť jej ponuku.

Prvý handlovský remeselný minipivovar má sídliť na Kremnickej ulici oproti zastávke MHD. Firma chce využiť priestory v súčasnosti neobývaného rodinného domu, ktorý chce rozšíriť o ďalšiu miestnosť o veľkosti 6×4 metre. Kapacita plánovaného pivovaru je nastavená na 1 000 hektolitrov zlatistého moku za rok.

Pivo chcú ponúkať viacerým krčmám a podnikom. „Vyrobené pivo v minipivovare bude ponúkané predovšetkým vo vlastnej pivárni ako i záujemcom v Handlovej maximálne však v dosahu do 20 kilometrov,“ píše investor v zámere, ktorý aktuálne posudzujú úrady.

Už tento rok

Investor vyčíslil celkové náklady na pol milióna eur. Či využije aj eurofondy, je nateraz otázne. So stavebnými prácami by chceli začať už v auguste, prvé pivo by chceli navariť v závere tohto roka. „Obchodným cieľom investora je oslovenie okolitej spotrebiteľskej verejnosti, ktorej chce investor ponúknuť rôzne druhy domácky vareného piva. Napríklad české 12-stupňové, alebo nefiltrované svetlé, tmavé pivo od 13- do 16-stupňov,“ píše investor v zámere.

V okolí Handlovej aktuálne pôsobí Pivovar Preuger v Prievidzi, v prípravách sú pivovary v Partizánskom, Žabokrekoch nad Nitrou či Kremnici. Silnú pozíciu majú v regióne hlavne veľké pivovary Heineken, Steiger a Banskobystrický pivovar.

Snímka: Google Street View