Kaltenecker: Rožňavská šťuka, ktorá pozerá do sveta

Kaltenecker

Písal sa rok 1996 a nemecký investor, ktorý chcel v Rožňave postaviť svoj pivovar, narazil. Investíciu za niekoľko miliónov slovenských korún nie a nie dostavať. Zakročiť musela až stavebná firma, ktorá celý projekt stavala. Jej majiteľ Ladislav Kovács sa po dohode stal spolumajiteľom firmy a nalial ďalšie prostriedky do nákupu potrebných technológií. Pivovar Kaltenecker tak mohol začiatkom roka 1997 otvoriť svoje brány. Kovács ani nevedel, že sa zo stavbára začína meniť na pivovarníka. Kaltenecker totiž  na slovenskej pivnej mape postupne žiari čoraz výraznejšie.

Ale začnime od podlahy. V roku 1997 sa Kaltenecker profiloval ako reštauračný minipivovar. S ročnou kapacitou asi 1000 hektolitrov, ponúkal len dva druhy piva. O päť rokov na to dochádza k zdvojnásobeniu kapacity. Aj túto veľkosť však v Rožňave čoskoro prerástli. Ďalšia expanzia pokračuje už s novým investorom. Nemcov vo vlastníckej štruktúre vystriedala slovenská private equity Skyside. V roku 2012 aj vďaka tomu Kaltenecker rozširuje svoju výrobnú kapacitu na 15-tisíc hektolitrov ročne, keď k pôvodnému pivovaru pribudne druhý. Ten dokáže plniť pivo už aj do fliaš. Pre rožňavský pivovar je toto rozšírenie prelomové, dokáže totiž výrazne expandovať. Pivo uvarené na východe Slovenska expanduje nielen do susedných štátov, ale aj do Japonska, USA či Veľkej Británie.

V Rožňave sa pritom môžu pochváliť najpestrejšou ponukou u nás.Kaltenecker ponúka vyše 20 druhov rôznych pivných špeciálov. Za zmienku stojí napríklad najsilnejšie pivo na Slovensku Brokát 27 OldBeer. Polotmavý špeciál má obsah alkoholu na úrovni 10,5 percenta, čím by sa pokojne mohol porovnávať s vínom.

Kaltenecker aktuálne ohlásil ďalšie rozširovanie produkcie. Z 15-tisíc hektolitrov stúpne na 40-tisíc hektolitrov. Investícia v rozsahu 6,5 milióna eur (polovicu z nej získajú z nenávratného finančného príspevku) má zabezpečiť nákup technológie, ktorá Kalteneckeru umožní plniť pivo aj do plechoviek a väčších sudov či fliaš. Týmto sa Kaltenecker zaradí na pozíciu piateho najväčšieho pivovaru na Slovensku.

Rok otvorenia: 1997

Ročná kapacita: 15-tisíc hektolitrov (po rozšírení 40-tisíc hektolitrov)

Značky: Kaltenecker, Paulaner (len dovoz)

Majiteľ: NEEL (Slovensko)

 

Snímka: Google Street View