Karamel i čokoláda? Aj to je gruzínske pivo (Khevsuruli)

Khevsuruli

Prvý nástrel: Jedno gruzínske pivo sme už na našich stránkach testovali. Teraz k nemu pridáme ďalšie. Nesie meno Khevsuruli a navaril ho taktiež pivovar Zedazeni. Čo je zaujímavé, my sme ho kúpili v Poľsku, kde ho jedna miestna firma distribuuje na tamojší trh. Či sa im to oplatí, nevieme. Gruzínske pivo však vo svete takmer žiadne meno nemá. Uvidíme či právom.

Názov piva: Khevsuruli

Pivovar: Zedazeni, Saguramo

Druh piva: Polotmavý ležiak

Krajina: Gruzínsko

Stupňovitosť: 12%

Obsah alkoholu: 4,9 %

Zloženie: Voda, slad, chmeľ.

Farba: Medeno – červená.

Vôňa: Karamel krížený s ríbezľami.

Pena: Tak tá vystúpala do výšin. Konzistencia bola plná.

Chuť: Úvod je taký rozpačitý. Slad je nevýrazný, trocha vodnatejší. Stred však prináša celkom zaujímavé spestrenie v podobe pekne rozvinutého karamelu, ktorý je trocha „šmrncnutý“ čokoládou. Koncovka je chmeľová.

4/10

Zhrnutie

Toto pivo je iné ako to naše, aj keď sa istým spôsobom na naše podobá. Úvod začína jemne, ale v strede nájdete niečo, čo vás aj prekvapí. Zaujímavá kombinácia nevtieravého karamelu, čokolády, ale aj kávy. Koncovka je na to, že ide o polotmavé pivo horkastá. Aj si dovolím pochybovať či je to len chmeľom, alebo si v Gruzínsku pomohli aj extraktom. Každopádne celková chuť je však vodnatejšia a očakával by som hutnejšie chute. Piteľnosť je dobrá, celkový dojem však priemerný. Dávam pivu štvorku. Ak naň natrafíte, pokojne okoštujte.