Karamelové kopce v americkej Sierra Nevade (Pale Ale)

Sierra Nevada Pale Ale

Prvý nástrel: Dnes si otestujeme americký kúsok. A nie hocijaký. Ochutnáme americké remeselné pivo z pivovaru  Sierra Nevada. Ten založil v roku 1979 Ken Grossman. Ako inak, Ken bol pivovarič a založenie malého remeselného pivovaru bolo len vyústením jeho snahy ponúkať trocha iné pivo, aké mohli Američania kúpiť bežne v obchode. Práve kúsok s názvom Pale Ale bol prvým, ktorý pivovar začal variť. My si ho dnes otestujeme. Kúpili sme ho v Rakúsku. V Amerike toto pivo dostanete prakticky v každom supermarkete.

Názov piva: Pale Ale

Pivovar: Sierra Nevada

Druh piva: American Pale Ale

Krajina: USA

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 5,6 %

Zloženie:  Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena:  V supermarkete nás vyšla na 2,99 eura.

Farba: Medená. Pivo je číre.

Vôňa: Hlavné husle tu hrá karamel. V pozadí môžete zachytiť aj čokoládu.

Pena: Jemná konzistencia si dlho tvar nedržala.

Chuť: Po pomerne plochom úvode prichádza nadupané brucho, v ktorom dominuje karamel. Koncovka je horkastá. Chuť je vodnatejšia.

7/10

Zhrnutie

Nadpriemerné pivo. Úvod je síce postavený nízko a čakáte kedy príde skutočná sila tohto piva. Tá prichádza v strede, keď tu rozbalí všetky  „švestky“ karamel. Práve ten udáva tomuto kúsku špecifický ráz. Sladkosť karamelu je v závere kompenzovaná povinnou americkou horkosťou. Vo výsledku vám tak v ústach zostáva celkom príjemný efekt. Ak máte radi karamelové pivá, tento kúsok je pre vás. Ja dávam obstojnú sedmičku, aj keď nie som veľkým priaznivcom karamelových pív. Ale vyskúšajte, je to pivo do pohody.