Káva, čokoláda, černice? Stout z Holíča (Wywar Gejza Stout)

Wywar Gejza

Prvý nástrel: Silné pivá si asi najlepšie vychutnáte počas zimných mesiacov. Pekne zahrejú a dokonale si môžete vychutnať bohatosť tónov, ktorá by vás v lete hneď zložila. Dnes si posvietime na pivo štýlu Stout, ktorý navaril Holíčský pivovar Wywar. Nesie meno Gejza a obsahuje sedem percent alkoholu.

Názov piva: Gejza Extra silný Sweet Stout

Pivovar: Holíčský pivovar Wywar

Druh piva: Stout

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 18°

Obsah alkoholu: 7,0%

Zloženie: Voda, slad (Pale Ale, Melanoidný slad, Carabohemian, Carafa I, Carared, Mníchovský 25), chmeľ (Citra, Kazbek, Fuglle).

Cena: Pivo nám na testovanie poskytol priamo pivovar.

Farba: Čierno-čierna. Aj by ste sa báli ísť von, keby bola taká noc.

Vôňa: Silno cítite kávu, ale aj karamel a tóny horkej čokolády.

Pena: Hnedá, smotanovej konzistencie. Celkom rýchlo padala.

Chuť: Úvod začína riadne nízko a veľmi ho nevylepšuje ani stred. V ňom zachytíte kávu, karamel, tóny údenej slaniny a v podmaze aj ovocie. V koncovke cítite horkosť a suchosť.

7/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo. Úvod trocha prekvapí, keď nie je až taký výrazný ako by sa dalo čakať. V strede dochádza k vylepšeniu dojmu. Tóny tu určuje hlavne káva, čokoláda, karamel a trocha aj dymový podmaz. Za touto prevažne sladkou kombináciou zachytíte aj ovocné tóny ako černice, čučoriedky. Koncovka je horkastá. Pivo je príjemné, vyšší obsah alkoholu necítite. Aj preto je piteľnosť tohto kúsku veľmi dobrá. Pivu dávam silnú sedmičku. Ak by bola hutnosť úvodných tónov vyššia, známka by bola lepšia. Každopádne vysoko nadpriemerné pivo. Treba vyskúšať.