Keď do piva nasypete obľúbené vianočné korenie (Spekulka)

Zichovec - Spekulka

Aj napriek tomu, že pivovar Zichovec na Vianoce ponúka už roky širokú ponuku pív, tento rok prekvapil. Uviedol aj niekoľko noviniek. Medzi nimi nájdete aj pivo s názvom Spekulka. Tento kúsok predstavil nasledovne: „Aby sme vám priniesli skutočnú chuť Vianoc, rozhodli sme sa pripraviť pivo s chuťou slávnych holandských sušienok. Základom je polotmavý Brown Ale z polotmavých sladov, ktorý sme obohatili o chuť vianočného korenia speculoos.“

Názov piva: Spekulka – Imperial Brown Ale With Speculatius Spices

Pivovar: Rodinný pivovar Zichovec

Druh piva: Imperial Brown Ale

Krajina: Česká republika

Stupňovitosť: 17°

Obsah alkoholu:  7%

Zloženie: Voda, jačmenné a ovsené slady, ovsené vločky, korenie, chmeľové produkty.

Cena: Za plechovku s obsahom 0,5 litra sme zaplatili 4,79 eura.

Farba: Tmavo-hnedá, pivo je kalné.

Pena: Vysoká s jemnou šľahačkovitou štruktúrou.

Vôňa: Korenie si berie hlavné slovo. Kombinácia badiánu, škorice, zázvoru aj klinčekov. Okrem nich aj náznaky karamelu a mliečnej čokolády.

Chuť: Sladový základ je na obsah alkoholu nevýrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia sladu, karamelu, mliečnej čokolády, škorice, badiánu, klinčekov, zázvoru aj náznakov toastu. Horkosť je výrazná, doznievanie značne korenisté.

7.5/10

Zhrnutie

Tak toto je poriadna nálož korenín. Musíme priznať, že nás prekvapila jej intenzita. Pri danom stupni alkoholu sme čakali, že sa bude viac rozvíjať aj sladová linka. Je prítomná, ale s koreninami prehráva a neprejavuje sa tak, ako by mohla. Pivo je výrazné, iskrivé a za nás o čosi menej uhladené. Napriek hore uvedenému je kúsok zaujímavý a nezvyčajný. Za nás to stačilo na 7,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.17/10 (3 hodnotení)