Keď kočovníci vypustia Krakena (Hellstork Kraken)

Hellstork Kraken

Prvý nástrel: Otestujeme si pivo, ktoré sa môže chváliť nálepkou pivo roka na Slovensku. A nielen hocijakou. Pivo Kraken od Kočovného pivovaru Hellstork totiž tento titul získalo od medzinárodného portálu Ratebeer.com za rok 2014. Tešili sme sa naňho ako malé deti. Uvidíme, či sa zmení poradie na vrchných poschodiach.

Názov piva: Hellstork Kraken

Pivovar: Vyrobil Kočovný pivovar Hellstork v minipivovare Richtár Jakub.

Druh piva: Cascadian Dark Ale/Oatmeal Stout (tiež Black IPA)

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 15°

Obsah alkoholu: 5,5%

Zloženie: Voda, jačmenný slad a ovsené vločky, americký chmeľ, kvasinky.

Farba: Brutálna čierna. Ale fakt tmavá ako keď na konci sveta vypnú prúd.

Vôňa: Zaujímavá a originálna. Kombinácia čokolády a kávy s ovocím. Ja cítim čučoriedky, jahody a iné lesné ovocie.

Pena: Ak by sme usporiadali súťaž o najhutnejšiu penu, toto pivo by určite bodovalo. Hutná konzistencia si dlho držala formu. Mala hnedasté sfarbenie.

Chuť: Už úvod je postavený vysoko. Sladové tóny sú hutné a nabádajú ku gradácií. V strede sa pekne mieša ovocná černicovo-jahodovo-grepová chuť s údenými a kávovými tónmi. Koncovka je nadupaná horkosťou.

8/10

Zhrnutie

Toto pivo je neslovenské. To ma prvé napadlo pri napití a ochutnávaní. Pre našich konzumentov prináša úplne iný rozmer. A musím priznať, že vítaný. Týmto pivom totiž môžeme povedať, že sa vyrovnáme akémukoľvek vyspelému pivnému národu na svete. Kombinácia ťažkých tónov aj ovocnej sviežosti sa príjemne dopĺňa. Aj keď ide o ťažšie pivo, piteľnosť je dobrá. Najzaujímavejší je nielen stred (kombinácia kávy a ovocia), ale aj dojazd. Po napití vám v ústach zostáva príjemná koncovka horkosti. Dávam osmičku. Tento kúsok však nemusí chutnať každému, najmä intenzitou a hutnosťou chutí. Tie hrajú prvú ligu.