PR

Keď na pivo pozývajú Habsburgovci

Remeselný pivovar Pálffy Brauerei nadviazal na storočia starú tradíciu varenia piva. Niet sa čo čudovať, keď svoje prístrešie našiel za múrmi renesančného Kaštieľa Pálffy v Svätom Jure, kde sa pivo vyrábalo, skladovalo a čapovalo už v dávnej histórii.

Pálffy Brauerei

Ak príde reč na tému pivo, Slováci k nej majú vždy čo povedať. Veď v jeho spotrebe patríme k najlepším na svete. Svoj zlatý vek posledné roky zažívajú aj menšie remeselné pivovary, ktoré majú svoje bohaté zastúpenie po celom Slovensku. Jeden taký ukrýva za svojimi múrmi aj renesančný Kaštieľ Pálffy, nachádzajúci sa vo Svätom Jure.

História varenia piva v priestoroch kaštieľa pritom siaha až do 16. storočia a čias jeho najväčšej slávy. Tú mu dali jeho najznámejší majitelia Pálffyovci, po ktorých je v súčasnosti kaštieľ pomenovaný. Mladý pivovar sa k bohatej tradícii vracia a nadväzuje na ňu varením viacerých typov remeselného piva.

A nakoľko bol rod Pálffyovcov vždy spätý s Habsburgovcami, pomyselnými krstnými rodičmi pivného portfólia Pálffy Brauerei sa stali práve predstavitelia tejto preslávenej rodiny. A síce by historická receptúra varenia piva dnes už asi neuspela, mladý pivovar nadviazal na túto tradíciu s rešpektom a novodobým prístupom.

Štrngnite si s Habsburgovcami

Pivá z produkcie pivovaru Pálffy Brauerei (PaB) sa vyrábajú poctivou remeselnou metódou z kvalitných sladov, chmeľov a kvasníc bez pridávania konzervantov a rôznych aditív. Všetky pivá sú nefiltrované a nepasterizované a za ich receptúrou a poctivou výrobou stoja hlavný sládek Peter Kimák, ktorý má v oblasti pivovarníctva bohaté skúsenosti, a junior sládek Mikuláš Szalay.

Celá výroba prebieha pod starostlivým dohľadom riaditeľa Tomáša Dilonga, ktorý sa prednedávnom stal aj podpredsedom Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska. Remeselné pivá nadväzujú na históriu Kaštieľa Pálffy aj svojimi vtipnými názvami. V ponuke pivovaru je pritom momentálne šesť stálic a jeden špeciál, ktorého chuť sa prispôsobuje aktuálnej sezóne.

Na výber je tradičný svetlý, polotmavý či tmavý ležiak, špeciály typu IPA alebo ALE, ale aj pšeničný weizen. To všetko pod príznačnými menami Jozefova desinka na osviež(t)enie (10 %), Lotrinského štýlový weizen (12 %), Na cisára pána Franca Jozefa (12 %), Terkin tmavý dúšok (13 %), Rudyho záletnícka IPA (15 %), Viedenský ležiak krásneho Otta (11%) či sezónny pivný špeciál Sissin rozmar (11 %).

 Tip na osvietenie aj osvieženie

Pivo môže byť aj skutočným zážitkom, zvlášť keď je v podobe zážitkovej degustácie. Autentické Craft Beer Tours sú v pivovare Pálffy Brauerei spojené s prehliadkou historickej aj modernej časti pivovaru, ich súčasťou je aj výklad obsahujúci informácie z histórie aj mnohé zaujímavosti.

Návštevníci si tak pri dvoch typoch riadených degustácií užijú nielen ochutnávku z portfólia pivovaru ale aj nové informácie zo sveta pivovarníctva, vďaka ktorým získajú hlbší pohľad do zákulisia varenia piva. Pivné degustácie v réžii pivovaru Pálffy Brauerei tak návštevníkom prinesú nielen osvieženie ale aj osvietenie.

Pivná kultúra

  • Vychutnať si čerstvo načapovaného „Habsburgáča“ ponúka aj sesterský projekt HEY YOU. Retro autíčko BeerCar je možné stretnúť nielen na akciách či festivaloch, k dispozícii je aj na prenájom na súkromné akcie.
  • Zaujímavosťou Kaštieľa Pálffy je aj ubytovanie v Cisárskom apartmáne, nachádzajúcom sa nad pivovarom. Priamo v kúpeľni apartmánu si môžu hostia vychutnať jedinečný pivný kúpeľ, ktorý priaznivo pôsobí na telo zvonka aj zvnútra.
  • Pivo ako ingrediencia? Výnimočná gastronómia má v Kaštieli Pálffy svoje zastúpenie v dvoch reštauráciách. V tých môžu hostia na remeselné pivá pivovaru natrafiť nielen v pohároch ale aj v samotných jedlách.

 V každom dobrom [pub]-e

Svetlé, polotmavé či tmavé ale hlavne dobre orosené. Milovníci piva môžu správne vychladenému pivu Pálffy Brauerei podľahnúť v Hostinci Palatín, priamo z tanku na nádvorí kaštieľa, ale aj v prvom PaB-e [pub]e plnom PaB-u v Tatrách.

Ten návštevníkov láka okrem poctivého remeselného piva aj na tradičné pivné chuťovky v modernom prevedení. PaB [pub], v ktorom sa čapuje výhradne pivo Pálffy Brauerei sa nachádza v krásnej zrekonštruovanej budove Kuszmannovho bazára v centre Tatranskej Lomnice.

Viac informácií na Kuszmannov Bazár – Reštaurácia (kuszmannpab.sk).