Keď pivu k dokonalosti čo-to chýba (Kamenická 12)

Kamenická 12

Pivo sa v českej obci Kamenice varilo už v 15. storočí. Napriek dlhej histórii sa však v roku 1947 rozhodlo o tom, že tamojší pivovar zavrú. Domáci to dlhé roky vnímali ako veľkú nespravodlivosť. Aj preto sa v roku 2016 Milan Houčka rozhodol kúpiť budovu kamenického pivovaru a vrátiť mu jeho pôvodné využitie. A podarilo sa to 28. októbra 2017, kedy sa v pivovare otvorili brány a začalo sa v ňom opäť variť pivo.

Pivovar disponuje 30 hektolitrovou varňou. To mu umožňuje variť dosť piva na to, aby vedel expandovať. Aj preto sa pivo z Kameníc objavuje aj na slovenskom trhu. My dnes ochutnáme jeho pivo s názvom Kamenická 12. Ide o ležiak.

Názov piva: Kamenická 12

Pivovar: Pivovar Kamenice nad Lipou

Druh piva: Ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 5,2 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili 2,29 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je jemne kalné.

Pena: Nadýchaná, zložená z malých aj väčších bubliniek.

Vôňa: Kombinácia sladu, karamelu, medu aj oxidácie.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť jemne vyššia. V chuti kombinácia karamelu, medu, masielka aj kartónového papiera. Horkosť je výrazná, doznievanie horkasté.

6/10

Zhrnutie

Tak piť sa tento ležiak dá, ale k dokonalosti mu čo-to chýba. Či je to dané len fľašou, alebo nepodarenou várkou nevieme. Každopádne oxidácia je výrazná napriek tomu, že do doby spotreby chýba necelý mesiac. Plusom tohto kúsku je hutnosť tónov aj príjemná horkosť. Za nás je to šestka.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.33/10 (6 hodnotenie)