Keď v Stupave hodia do piva bylinky (Stupavar Herbal Ale)

stupavar-herbalale

Prvý nástrel: Dnes si tu zrecenzujeme špecialitu. Pivovar Stupavar uviedol na trh pivo s názvom Herbal Ale. Kúsok vznikol v autorskej dvojici Ľuboš Kružic a Lívia Lenčešová. Prvá várka bola navarená v pivovare Richtár Jakub, nová už v Stupavare. Čím je pivo špecifické? Autori v zložení použili šalviu lekársku. Bylinkové pivá nemajú na Slovensku veľkú tradíciu, a to je podľa nás veľká škoda. Práve takto totiž môžu vznikať kúsky, ktoré budú charakteristické pre náš región.

Názov piva: Herbal Ale

Pivovar: Stupavar

Druh piva: Herbal Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu: 5,2%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, pivovarské kvasnice, šlavia lekárska.

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie priamo z pivovaru.

Farba: Tmavo-žltá. Ide o nepasterizovaný a nefiltrovaný kúsok.

Vôňa: Bylinky nie sú až také výrazné. Rozoznať môžete aj karamel či korenistú koncovku.

Pena: Jemenučká. Zapenila a rýchlo padla.

Chuť: Úvod začína jemne, nevtieravo. V strede najprv zachytíte karamel a jemne oriešky, v ďalšom priebehu sa už k slovu hlásia bylinky. Šalviu tu cítite. Prechádza do jemne horkastého záveru.

7.5/10

Zhrnutie

Toto pivo sme už pili, ale nie túto várku. A tak môžeme porovnávať. A musíme uznať, že autori tento kúsok pekne vyladili a vychytali muchy. Prvá várka bola výrazne bylinná a zabíjala iné stránky piva. Nebolo to zlé, ale bolo čo vylepšovať. Tento kúsok je pekne lahodný, tóny na seba nadväzujú a bylinky cítite nevtieravo. Len taký jemný podmaz. Možno pivu chýba väčšia iskrivosť a moment prekvapenia, ale to je taká poznámka pod čiarou. Dávame 7,5 bodu. Je super, že slovenské pivovary experimentujú. Tento kúsok určite zachutí viac ženskému publiku. Pokojne vyskúšajte, nič neriskujete. Je to výborné pivo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.83/10 (6 hodnotenie)