Keď v podniku zastane čas a vy sa z toho tešíte

Braustuberl Zusmarshausen - exteriér

O úspechu či neúspechu podniku rozhodujú detaily. Na prvý pohľad môžu byť neviditeľné, vytvárajú však celok a výrazným spôsobom sa podpisujú pod atmosféru. Aj tento rok sme zažili podnik, z ktorého sme odchádzali sklamaní. Udialo sa to v susednom Česku. Prišli sme s tým, že nemáme rezerváciu. Obsluha ani nepredstierala, že nám chce pomôcť. Veľmi rýchlo nás vypoklonkovala. Dalo sa to urobiť aj ľudskejšie.

Dobové vybavenie

Prečo to spomíname? Aj do podniku Bräustüberl Zusmarshausen sme prichádzali bez rezervácie. Je to tradičná bavorská krčma, ktorá je nalepená na pivovar Schwarzbräu v nemeckom mestečku Zusmarshausen. Dalo by sa hovoriť, že podnik je s pivovarom prepojený pupočnou šnúrou, keďže je hneď pri vstupe do areálu.

Samozrejme, ponuku podniku tvorí pivo z tohto pivovaru, ale nepredbiehajme. Podnik sa na internetovej stránke predstavuje nasledovne: „V našom s láskou zachovanom tradičnom hostinci vás budeme radi rozmaznávať našimi pivnými špecialitami Schwarzbräu a našou bavorsko-švábskou kuchyňou, ktorá spája osvedčenú tradíciu s moderným šarmom.“

Braustuberl Zusmarshausen - interiér

Už pri vstupe nás zaujalo to, že krčma dýcha históriou. Doslova nás okúzlilo dobové zariadenie. Podľa stránky hostinca sa jeho história začala písať v roku 1946. „Kachľová pec je ručne vyrobený unikátny kus so zložito maľovanými kachľami. Sú na nich pivovarnícke motívy a znak pivovarníckeho cechu,“ píše sa na stránke hostinca.

Veľmi rýchlo zisťujeme, že na každom stole je položená ceduľka „rezervované“. S malou dušičkou a očami na štýl malého mačiatka oslovujeme obsluhu. Podľa všetkého vedúci prevádzky dlho nerozmýšľal a ukázal na stôl hneď pri výčape. Asi zabralo aj to, že nechceme byť dlho. Určite pozitívny bod.

Ochutnané každá pivo

Sadáme a začíname študovať pivnú kartu. Na výčape sú len pivá z domáceho pivovaru Schwarzbräu Keď zistíme, že v ponuke je aj degustačná sada, problém máme vyriešený. Pomerne rýchlo nám na stôl prinesú lopárik z piatimi pivami, ideme degustovať.

Braustuberl Zusmarshausen - ponuka

Prvým pivom je kúsok, ktorý nebol v stálej ponuke. Išlo o pivo s názvom Schwarzbräu Marie (obsah alkoholu 4,8%).Tento Helles mal svetložltú číru farbu, ktorá bola ozdobená nadýchanou penou. V chuti sme rozoznali jemný slad, náznaky karamelu aj jemnej chlebnatosti.

Piteľnosti tohto kúsku pomáhala ideálna rezkosť. Horkosť bola nevýrazná, doznievanie jemne korenisté. Za nás podarené pitie do teplejších dní. Vo výsledku to bolo 7,5/10.

Druhým pivom v poradí bol kúsok s názvom Schwarzbräu Pilsener (obsah alkoholu 5,0%). Pivo malo svetlo-žltú číru farbu, ktorá bola ozdobená smotanovou penou. Vo vôni ste mohli rozoznať slad, náznaky masielka. Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť ideálna.

V chuti ste mohli rozoznať kombináciu sladu, masielka, ale cítili sme aj jemne zeleninku. Horkosť bola stredne výrazná. Dopredu môžeme napísať, že išlo o najmenej podarený kúsok na výčape. Pivo malo dobrú piteľnosť, chýbala mu však väčšia čistota tónov. Aj preto to stačilo na 6/10.

Braustuberl Zusmarshausen - degustačný set

Ako tretie sme ochutnali pivo Schwarzbräu Exquisit (obsah alkoholu 5,4%). Pivo bolo navarené v pivnom štýle Helles. Malo svetložltú farbu ozdobenú šľahačkovitou penou. Vôňa bola sladovejšia, keď ste v nej mohli zachytiť med.

Pivo malo o čosi nižšie nasýtenie. V chuti ste objavili kombináciu  sladu, chlebnatosti i jemného karamelu. Horkosť bola stredne výraznejšia s jemným sladkastým dojazdom. Pivo bolo chuťovo vyvážené, iskrivé, svieže a výborné piteľné. Za nás to bolo 7,5/10.

Chutná kuchyňa

Medzitým sme si objednali aj jedlo. Prišlo pomerne rýchlo. Vývar s veľkou pečeňovou guľou bol výborný. Podarené bolo aj špargľové rizoto. Musíme pochváliť aj obsluhu, ktorá bola pozorná a milá.

Braustuberl Zusmarshausen - polievka

Štvrtým testovaným kúskom bolo pivo Schwarzbräu Weissbier (obsah alkoholu 5,4%). Musíme povedať, že na bavorskú pšenicu sme sa tešili a nesklamala. Pivo malo  mútnu slámovú farbu. Vo vôni to bola typická pšenica, keď si slovo brali klinčeky, banán či mandarinka.

Všetky zmienené ingrediencie ste mohli zachytiť aj v chuti tohto kúsku. To bolo hutné, iskrivé, dobre vyskladané a lahodné. Za nás to bolo ukážkové pitie a 8/10 bodu.

Testovací set sme ukončili pivom Schwarzbräu Dunkel export (obsah alkoholu 5,4%). Tmavá pšenica v našich končinách nie je až tak rozšírená a možno je to aj škoda. Tento kúsok s hnedou farbou ponúkol pri ovoňaní náznaky mliečnej čokolády, čierneho bobuľovitého ovocia ale aj karamelu.

Braustuberl Zusmarshausen - pec

V chuti sa miešal karamel, mliečna čokoláda, bobuľovité ovocie aj náznaky keksíkov, banánu a klinčekov.  Horkosť bola jemná, doznievanie jemné korenisté. Za nás podarené pitie a opäť 8/10.

Miesto s atmosférou

Podnik Bräustüberl Zusmarshausen nás akoby vrátil v čase. Ukázal nám, na akých princípoch je založená bavorská krčma a prečo si môže dovoliť byť stále rovnaká toľké desaťročia. Na úspech totiž netreba každý mesiac ponúkať niečo nové a posúvať latku prekvapenia čoraz vyššie.

Braustuberl Zusmarshausen - výčap

Zákazník totiž ocení to, že vie do čoho ide. Aj keď na Slovensku stále nie sme v tomto štádiu, veríme, že raz sa toho dočkáme. Že si do podniku prídeme na svoje pivo, na svoje obľúbené jedlo a obslúži nás stará známa obsluha.

4

Zhrnutie

+

  • Autentické prostredie.
  • Obsluha. Milá a ústretová.
  • Ponuka a kondícia piva. Až na jedno sme boli spokojní.
  • Kuchyňa. Tradičná s prvkami moderného prístupu.

  • Nedalo sa platiť kartou.