Na juhu Slovenska kreslia nový pivovar. Má sa volať Kamarum

Pivovar Kamarum

Boom nových remeselných pivovarov na Slovensku akoby v posledných rokoch ustál. Neznamená to však, že sa noví producenti piva nepripravujú. Dôkazom toho je aj pivovar Kamarum. Ide o projekt, ktorý pripravujú v Komárne.

Tradičné mesto

Komárno v minulosti patrilo na pivovarnícku mapu Slovenska. Pamätníci si možno spomenú na pivovar Sigip. Ten v okresnom meste pri maďarských hraniciach založili v roku 1995 a fungoval 13 rokov, keď následne skončil v dražbe.

Komárno tak ostalo bez vlastného piva. Portál oPive.sk ešte v novembri 2018 informoval o tom, že v meste pripravuje pivovar spoločnosť  Techimpex. Tá úradom predstavila ambiciózny projekt, keď sa ročná kapacita pivovaru mala pohybovať až na úrovni 4800 hektolitrov piva.

Firma v marci 2019 pre MY Nové Zámky hovorila o tom, že už finišuje s prácami a bude hotová do dvoch týždňov. Pivovar však doteraz nebol oficiálne otvorený. Podľa informácií oPive.sk bol pivovar kompletne namontovaný, pre problémy vo vnútri firmy však nikdy nezačali variť.

Komárno sa však predsa len môže dočkať vlastného piva. Na stole je totiž nový zámer pivovaru. Ten úradom predložila spoločnosť Kamarum. Tak sa má volať aj jej pripravovaný pivovar.

 Unikátne miesto

Podľa zámeru, ktorý posudzujú úrady, má pivovar vzniknúť v priestoroch kasárenskej budovy Novej pevnosti v Komárne. Pôjde teda o historické priestory, ktoré môžu ťažiť aj z toho, že sa situované v blízkosti centra mesta.

„Pivovar nemá ambíciu byť konkurenciou pre veľkých dodávateľov piva, ale chce ponúknuť „domácky varené pivo“. Investor má snahu pivo ponúkať odberateľom vo fľašiach a KEG sudoch,“ píše sa v zámere.

Umiestnenie pivovaru Kamarum.

Podľa dokumentov bude pivovar rozložený v troch prízemných miestnostiach. V prvej sa bude nachádzať technologická časť skladovania a dozrievanie piva v CKT tankoch aj technológia na čistenie a plnenie sudov.

V druhej miestnosti bude technológia na výrobu piva, skladové priestory ako aj administratívne a sociálne priestory pre personál. V tretej miestnosti budú pohostinské služby ako aj priestory určené na degustáciu piva pre návštevníkov Pevnosti.

Menší pivovar

Kapacita pivovaru je nastavená na 700 hektolitrov piva. Len pre lepšiu ilustráciu, typický remeselný pivovar na Slovensku má priemernú kapacitu na úrovni 1000 hektolitrov piva.

Investor odhadol celkové náklady na 480-tisíc eur. Stavebná časť má „zhltnúť 280-tisíc“ eur, technologická 200-tisíc eur. Technológie bude pritom pivovaru dodávať spoločnosť GF Technologic.  Investor predbežne odhadol, že prevádzka by mohla začať už v septembri tohto roka. Ide však len o odhad.

Spoločnosť Kamarum vznikla v máji 2021. Hneď od začiatku ste mohli v predmete činnosti nájsť aj výrobu piva a sladu. Živnosť na výrobu piva má pritom zloženú jeden zo spolumajiteľov spoločnosti Attila Gyuricsek. Ten podniká aj v oblasti informačných technológií.

Pozrite si galériu z pripravovaného pivovaru

Logo pivovaru Kamarum.
Logo pivovaru Kamarum
Priestory, v ktorých má vzniknúť pivovar Kamarum.
Priestory, v ktorých má vzniknúť pivovar.
Priestory, v ktorých má vzniknúť pivovar Kamarum.
Priestory, v ktorých má vzniknúť pivovar.
Priestory, v ktorých má vzniknúť pivovar Kamarum.
Priestory, v ktorých má vzniknúť pivovar.

Prečítajte si aj

V Komárne pripravujú minipivovar. Bude patriť medzi väčšie

Snímky: EIA/Kamarum