Kombinácia pápeža a čarodejníc? Parádny zážitok (Dukla Wiedźmy)

Dukla Wiedźmy

Prvý nástrel: Viete aký je jeden z rozdielov medzi veľkými pivovarmi a malými remeselnými? V prístupe k vareniu piva. Sládkovia menších pivovarov sa neraz pri varení piva bavia. Najmä keď experimentujú a varia niečo pre radosť. Ak sa pozriete na zloženie piva s názvom Wiedźmy (Čarodejnice), napadne vám, že toto bol úlet. V pive nájdete napríklad vodu z hory Cergova. Táto hora je známa tým, že na ňu vyšiel pápež Ján Pavol II. Aby sládkovia túto svätosť vykompenzovali, pridali do piva aj rastlinu s názvom čertov pazúr či list brečtanu.

Názov piva: Wiedźmy

Pivovar: Browar Dukla v kooperácii s pivovarom Baba Jaga.

Druh piva: English India Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu: 5,4 %

Zloženie: Voda, slady (mníchovský, plzenský, Carapils, Caramunich), chmele (Magnat, Fusion, Epic), dodatky: voda z hory Cergowa, sušené marhule, čertov pazúr, list brečtanu.

Cena: Pivo sme kúpili v podnikovej krčme pivovaru. Stálo dve eurá.

Farba: Hnedo-červená. Pivo je mútne, keďže je nefiltrované a nepasterizované.

Vôňa: Do popredia sa tlačí karamel a čokoláda. V podmaze cítite aj hrozienkové tóny.

Pena: Smotanová, vystúpala vyššie a pomaly padala.

Chuť: Úvod je prázdnejší, v strede však vyskakujú tóny, ktoré všetko vynahradzujú. Nájdete tu najprv čokoládu, pripálený hriankový chlieb, sladké drievko a špecifické kvetinkové tóny. Horkosť jen výrazná a doznieva niekoľko sekúnd po dopití.

8/10

Zhrnutie

Výborné pivo. Úvod nezačína prevratne, ale ďalší priebeh tohto kúsku dojem vylepšuje. Zaujme hlavne kombo v strede piva. Nájdete tu kombináciu karamelu, čokolády, ovocia, kvetiniek a nezvyčajného dojazdu. Koncovka je horkastá nevtieravo. Celkovo je stred iskrivý a ponúka prekvapivé variácie. Na tomto kúsku sa sládkovia vybláznili o čom svedčí aj zloženie tohto piva. Ale to je fajn. Piteľnosť je dobrá, lahodnosť ešte lepšia. Dávam osmičku. Ak budete mať možnosť, určite vyskúšajte.