Viete kam sa začne pozerať český majiteľ pivovaru, keď chce expandovať? Na Slovensko. Naša krajina je pre české pivovary zasnúbenou destináciou. Dôvodov je viacero. Tým hlavným je to, že slovenskí spotrebitelia pivo z Česka obľubujú a vyhľadávajú.
My sme sa pozreli na to, ako sa darí na Slovensku českým značkám cez ich jednotlivých zástupcov. Vychádzali sme hlavne z hospodárskych výsledkov za rok 2021, ktoré boli zverejnené pri jednotlivých firmách na stránke Finstat.sk.
Plzeňský Prazdroj Slovensko
Začíname s firmou, ktorej výsledky nevieme presne čítať, ale do prehľadu sme ju museli zaradiť. Spoločnosť totiž na Slovensku prevádzkuje pivovar vo Veľkom Šariši. Tržby na úrovni vyše 126 miliónov eur nie sú z pohľadu nášho prieskum výpovedné, keďže nevieme, do akej miery sa pod nich podpísal dovoz piva.
Aj pivovar vo Veľkom Šariši prispieva prispieva k nárastu spotreby českých značiek piva u nás, keďže na východe republiky sa licenčne varia pivá pod značkami Gambrinus či Veľkopopovický Kozel.
Skupina však na Slovensko dováža aj pivo navarené priamo v Česku. Ide predovšetkým o pivo Plzeňský Prazdroj, ktoré je na Slovensku mimoriadne obľúbené. Skupina navyše začala vlani pretláčať do obchodov aj značku Radegast, ktorá si rýchlo našla svojich fanúšikov. Už v roku 2019 dokázal Prazdroj u nás predať okolo 20-tisíc hektolitrov piva Radegast. Koľko je ho teraz, nie je známe.
Staropramen-Slovakia
Silné pozície má na Slovensku aj druhý najväčší český pivovar Staropramen. Ten má u nás vytvorenú dcérsku spoločnosť. Ako sa jej darilo v sledovanom období, nevieme. Aj keď je pomaly záver roka 2022, firma stále nezverejnila účtovnú závierku za rok 2021.
V predchádzajúcich rokoch však spoločnosť opakovane prekonala hranicu 20 miliónov eur. Treba však povedať aj to, že v rokoch 2017 až 2020 ani raz nezaznamenala zisk. Za uvedené obdobie vykázala kumulatívnu stratu vyše dvoch miliónov eur.
Firma je pritom silná nielen v segmente HoReCa, ale aj v supermarketoch, kde výrazne konkuruje našim dvom najsilnejších pivovarníckym skupinám.
Budweiser Budvar SK
Dcérsku spoločnosť má na Slovensku aj štátny Budějovický Budvar. Firma bola založená ešte v roku 2011. Vlani sa jej tržbami podarilo prekročiť hranicu 10 miliónov eur. A celkom výrazne, keď utŕžila takmer 10,6 milióna eur.
Napriek tomu sa firme nepodarilo vykázať zisk, keď skončila v zanedbateľnej strate niečo cez sedemtisíc eur. Budvar konkuruje slovenským značkám tak v podnikoch, ako aj obchode.
Svijany Slovakia
Kým Staropramen musel riešiť zefektívnenie biznisu na Slovensku, slovenské vedenie českej dcéry pivovaru Svijany muselo byť pochválené. Napriek ťažkým rokom, ktoré poznačila pandémia, tržby aj zisk spoločnosti Svijany kontinuálne rastú.
Firma vlani utŕžila vyše 6,3 milióna eur, čo je rekordné číslo. A rekordný bol aj zisk na úrovni takmer 280-tisíc eur. Svijany majú zastúpenie nielen na výčapoch, ale aj v maloobchode.
Pivovary Lobkowicz SK
Zastúpenie na Slovensku majú aj pivovary Lobkowicz, ktoré môžu byť Slovákom známe značkami ako Černá Hora, Uherský Brod, Ježek či Klášter. Česká skupina s čínskym kapitálom riešila problémy nielen doma, ale aj na Slovensku.
Jej dcérska spoločnosť na Slovensku odvracala návrh na vyhlásenie konkurzu. Ten sa jej napokon poradilo zažehnať. Firmu však výrazne poznačila pandémia. V rokoch 2020 a 2021 zaznamenala pokles tržieb. A to výrazný. Kým v roku 2019 utŕžila vyše 1,5 milióna eur, vlani to bolo už len 650-tisíc eur. Firma nebola od svojho vzniku v roku 2017 ani raz v zisku.
Craftbeer Import
Aby sme názorne porovnali, aký je nepomer medzi pivom z priemyselných a remeselných pivovarov, pozreli sme sa aj na čísla jedného z distribútorov českých pív na Slovensko. Spoločnosť Craftbeer Import na Slovensko dováža pivá značiek ako Clock, Sibeeria, Raven Chroust či Axiom.
Firma vlani utŕžila 430-tisíc eur. Oproti roku 2018 ide o pokles o vyše 70-tisíc eur. Firma zakončila vlaňajšok so stratou takmer tritisíc eur.
*
České pivo dovážajú na Slovensko aj ďalšie spoločnosti. Presný prehľad a podiel jednotlivých značiek na našom trhu je ťažké definovať. Isté je však, že české pivovary sú najväčším konkurentom slovenských producentov. A neplatí to len pre priemyselné, ale aj remeselné pivovary. Aj čísla z minulých rokov ukazujú, že Slovensko dovezie len o málo nižší objem piva, aký sa u nás za rok vyrobí.
Prečítajte si aj
Snímka od Bohdan Stocek z Unsplash.